Batman: Under The Red Hood

Red Hood DVD cover

DC Comics, Warner Bros. aracılığı ile yılda en az 2 adet animasyon çıkarıyor ve bu animasyonlar çoğunlukla çizgi romanlarda okuduğumuz ve zamanında ses getirmiş ünlü hikayelerin çizgi film uyarlamaları oluyor.  DC’nin bütün animasyonlarını izlemedim ancak kaydadeğer bir kısmını görmüşlüğüm var. Kişisel olarak bu filmleri çok ciddiye almıyorum çünkü genellikle yaşça daha küçük ve geniş bir kitleye hitap ediyorlar. Dolayısıyla bu animasyonlar, zaten okumuş olduğum bazı hikayelerin çizgi film için kırpılmış, kesilmiş ve basitleştirilmiş versiyonları oluyorlar.

Fakat Under The Red Hood beni şaşırttı. Uzun süredir birçok çizgi roman haber kaynağını ve blog’unu işgal eden bu yapım sanırım geçtiğimiz hafta içi yayınlandı, ben de bugün izleme fırsatı buldum. Batman: Under The Red Hood’un ilk gözüme çarpan özelliği; DC’nin önceki animasyonlarına nazaran görsel açıdan daha ilerde oluşu. Animasyon teknikleri hakkında ciddi manada bir bilgi sahibi değilim. Sadece CGI, stop-motion, anime…vb. şeklinde ayırt edebiliyorum sanırım. Fakat Under The Red Hood’da da, geçtiğimiz senelerde DC kahramanlarını konu alan çizgi filmlerdeki aynı animasyon tekniğini kullanılıyor. Fakat çizimler ve animasyonunun kendisinin bir üst seviyeyeye taşındığı henüz filmin açılış sahnesinde bile kendini gösteriyor. Daha önceki yapımlarda çoğunlukla karakterler basit ve neredeyse karikatürize bir biçimde betimleniyordu. Under The Red Hood’da da basitlik korunmasına rağmen karakter çizimleri  çok daha ciddi gözüküyor. Bundan bir önceki film olan Superman/Batman: Public Enemies’de bütün karakterler -kostümleri hariç- hemen hemen birbirinin kopyasıyken, Under The Red Hood’da vücut hatlarına kadar ayırt edici özellikler eklenmiş.

Fakat Under The Red Hood’un esas ilgimi çeken yanı senaryonun kendisi ve anlatımı oldu. Senaryo, (yanılıyorsam düzeltin) Batman’in ana serisinde 630-640. sayıları civarlarına denk gelen, Batman’in Dick Grayson’dan sonra 2. sidekick’i olan ve Joker’in elinde feci biçimde can veren Jason Todd’un ölümden dönüşünü konu alan hikayeden esinlenilerek yazılmış (Esinlenilmiş diyorum çünkü çizgi romandaki hikaye gidişatı ile irili ufaklı birçok fark var). Yukarıda bahsettiğim, daha önceki DC prodüksiyonlarına göre daha gelişmiş ve “olgun” gözüken animasyon kalitesinde, senaryonun kendisi önemli bir rol oynamış olmalı. Çünkü öykü (her ne kadar çoğunlukla ve doğal olarak aksiyon sahneleri ile anlatılmış olsa dahi) benzer yapımlara nazaran dramanın daha ön plana çıktığı bir konuya sahip.

Hikayedeki ve anlatımdaki olgunluk filmin geneline hatta akisyon sahnelerine bile yansımış. Anlatım olarak hala “teenage” yaş grubuna yönelik olsa bile, özellikle aksiyon sahnelerindeki kareografi için ciddi manada bir uğraş verilmiş. Özellikle dövüş sahneleri oldukça hızlı ve doyurucu. Daha önceki hiçbir DC animasyonunda görmediğim  ve dozunda ayarlanmış şiddet de cabası. İlk defa  bir DC animasyonunda patlayan bir kafa ve akabinde duvara saçılan kanlar gördüm.

Under The Red Hood’un aynı zamanda  oldukça zengin bir karakter yelpazesi var; Ra’s al Ghul, Black Mask, Joker ve tabii ki Red Hood, Batman ile beraber başrolü paylaşan kahramanlar. Bunun yanında Jim Gordon, Alfred, Nightwing de hikayeye çok katkıları olmasa bile, filmde gözüken karakterler. Hatta öyle ki Nightwing’in sadece konuyu ve atmosferi biraz olsun karamsarlıktan uzaklaştırmak için konduğunu bile söyleyebilirim.

Batman: Under The Red Hood tek başına ele alındığı zaman çok başarılı bir film değil. Uzun metrajlı bir animasyondan öte  video için yapılmış bir çizgi film olduğunu belli ediyor. Ancak DC’nin şimdiye kadar yapmış olduğu animasyonlarla karşılaştırılınca (hiç yoktan benim izlediklerimle) daha olgun ve “iyi” bir yerde durduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

DC’nin bundan sonraki filmi ise, yanılmıyorsam Ekim ayında çıkacak: Supergirl’u merkez alan ve Superman/Batman dergisinin ikinci story arc’ından “esinlenilerek” yapılacak/yapılmış olan Superman/Batman: Apocalypse. Trailer’dan gördüğüm kadarı ile prodüksiyon kalitesi Under The Red Hood ile benzer düzeyde ve hatta belki de daha iyi. Umarım DC, animasyon filmlerinde izlediği bu yeni ve daha olgun tekniği ve konu anlatımını devam ettirir.

7 thoughts on “Batman: Under The Red Hood

  1. Süper olmuş gerçekten. Briçok karakter olması ve karanlık atmosfer gerçekten iyi tutturulmuş. Kesinlikle tamamen çocuklara yönelik bir animasyon değildi.

      • Çizgi romanlarda gördüğüm en güçlü karelerden biri Bruce’un Jason’ın cansız bedenini tuttuğu karedir. Bu konuda biraz duygusalım. Ölümü çok fazla anlam ifade eden karakterlerin dönüşüne sıcak bakamıyorum. Aynı şekilde Barry Allen için de böyle düşünüyorum.

  2. İzlediğim en iyi DC animasyonu kesinlikle kendisi. Hele geçenlerde izlediğim Batman vs Dracula’dan sonra ilaç gibi geldi.

    Umarım bu bir ilk adım olur ve de ileride tamamen yetişkinlere yönelik Batman animasyonları yaparlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s