Shadowland: Bir Parallax vakası daha?

1990’lı yılların ilk yarısı süper kahramanlar için karanlık yıllardır. 92 yılında Superman Doomsday tarafından öldürülmüş, 93 yılında ise Batman Bane tarafından sakat bırakılmıştı. Fakat başına en kötü bela açılan kahraman belki de Green Lantern  Hal Jordan olmuştur.

Superman’in diriliş öyküsü sırasında Hal Jordan’ın memelekti olan Coast City, Cyborg Superman ve Mongul tarafından yok edilmişti. Hal Jordan Mongul’dan intikam almayı başarsa bile, doğup büyüdüğü şehri kurtarmayı başaramamış ve sonuçta Coast City yok olmuş ve milyonlarca kişi can vermişti. Bu olayın üzerine Jordan, bir türlü kendini toplayamamış ve yüzüğünü kullanarak Coast City’i tekrar yaratmaya çalışmıştı. Yüzüğün enerjisi biten Jordan daha fazla güce ihtiyaç duymuş ancak Jordan’ın şefleri konumundaki “Guardians of Universe” buna izin vermemiş, üstüne üstlük Jordan’dan yüzüğü, kendi çıkarları doğrultusunda kullandığı gerekçesi ile, kendilerine teslim etmesini istemişlerdi. Psikolojisi zaten bozuk olan Jordan ise beklenin aksine, gardiyanlara baş kaldırmış ve Green Lanter’ların yüzüklerinin güçlerinin kaynağı olan ve gardiyanlar tarafından muhafaza edilen “Central Power Battery”i ele geçirmeye çalışmış ve süpriz biçimde bunu da başarmıştı. Bunu yaparken Green Lantern Corps’u yok etmiş ve Ganthet dışındaki bütün gardiyanları öldürmüştü. En sonunda da Central Power Battery’i ele geçirmiş ve artık bir Green Lantern olmadığını söylemiş, kendisini Parallax olarak tanıtmıştı.

Green Lantern (1994) #049 pg_00-FC

Jordan bundan  sonraki 6-7 sene boyunca Parallax olarak devam etti. Dc evreni içerisinde çok sık gözüken bir karakter değidli ancak gözüktüğü zaman bu, belanın da geldiği manasına geliyordu. Zero Hour: Crisis in Time adlı crossover’da Parallax’ı baş kötü olarak gördük. Dc gerçekliğini komple değiştiremese bile DC tarihinin baştan yazılmasına sebep oldu. Bunun haricinde irili ufaklı birçok kötülük daha yaptı. Ta ki Final Night adlı cross-over’ın sonunda Güneş’i bir Sun-Eater’dan kurtarmak için kendini feda edene kadar Dc evreninin en çok korkulan ve nefret edilen villain’lerinden biri olarak kalmayı başardı.

Final Night ile beraber Parallax görünüşte ölmesine rağmen DC’nin Jordan ile işi bitmemişti. Bu sefer devreye Spectre girdi ve kendisine taşıyıcı ruh olarak Final Night sırasında kendini feda eden Hal Jordan’ı seçti. Jordan’ı bundan sonraki 5 sene boyunca Spectre olarak gördük. 2005 yılında yayınlanan Green Lantern Rebirth macerası ile ise Parallax ciddi bir retcon’a uğradı. Bu maceranın sonunda öğrendik ki Parallax aslında bir tür uzay parazitiydi ve Jordan’ın baş düşmanı Sinestro tarafından planlı biçimde Jordan’ı ele geçirmesi sağlanmıştı. Rebirth’ten sonra Hal Jordan tekrar bir Green Lantern olarak geri döndü ve o gün bugündür de bu görevini sürdürmekte.

Bence Hal Jordan’ın bu dönemi oldukça ilginçtir çünkü daha önce de dediğim gibi, onun ayarındaki bir kahraman bu kadar kötü duruma daha önce düşmemiştir. Evet birçok kahraman ölmüş, isteği dışında kötü şeyler yapmaya zorlanmış ve yapmıştır ancak kendi seçimleriyle bir toplu-katliamcıya dönüşen başka bir kahraman tanımıyorum. Parallax bu dönem boyunca DC evrenin en çok korkulan villain’leri arasında haklı olarak üst sıralarda olmuştur.

Şunu unutmamak gerekir ki 2005 yılında yayınlanan Rebirth’e kadar Jordan bütün okuyucular ve DC evreni tarafından “kötü adam“ olarak biliniyordu. Hal Jordan’ın Parallax’a dönüştüğü yıllar alt tarafı 13-14 yaşlarında bir çocuktum ve Green Lantern zorunlu olarak ilgi alanımın dışında kalan bir dergiydi. Dolayısıyla Hal Jordan’ın delirerek Parallax’a dönüşmesi o dönemler ilginin azaldığı bir dergi olan Green Lantern’ı canlandırmak için yapılan ticari bir hamle mi yoksa samimi bir girişim mi bilemeyeceğim. Ancak ortada olan birşey var ki Hal Jordan’ın memeleketi olan Coast City’in yok edilişi ve bunu Jordan bunun üzerindeki etkileri, main-stream bir çizgi roman ve kahraman için az bulunur derinliğe ve dramaya sahip bir olay örgüsüdür.

Green_Lantern_v3_064.pdf-023 Green_Lantern_v3_064.pdf-024

(Yazının bundan sonrası bu hafta içi yayınlanan Shadowland #1 ile ilgili bolca spoiler içermektedir, ona göre)

Shadowland’e dönecek olursak. Hatırlarsanız Shadowland’in teaser’larında Daredevil, Marvel evrenindeki en büyük villain olarak tanımlanmıştı. Bu teaserlarda Daredevil kötü adam olarak gözüküyor hatta baş düşmanı Bullseye’ı bile bıçaklıyordu. Ben Marvel’ın bu tür bir girşimi Daredevil üzerinde gerçekleştirebileceğinden çok emin değildim. Kendisi ne kadar huysuz bir adam olsa bile sonuçta bir Marvel-Knight’dı. Ancak benim büyük merakla beklediğim ve bu hafta içi yayınlanan 5 sayılık bir mini seri olan Shadowland’in ilk sayısında gördük ki Daredevil hakikaten tıpkı teaser’larında gözüktüğü gibi Bullseye’i bıçaklayarak öldürdü.

IMG_0026

Şok şok şok. Daredevil hakikaten, “kimsenin canını alma” kuralını çiğniyor ve bir tür kötü adama mı dönüşüyor yoksa hızlandırılmış bir Parallax vakası ile daha mı karşı karşıyayız? Bunun için biraz Daredevil’ın son aylarda başından geçenlere bakmak yardımcı olabilir aslında:

Daredevil belki de Marvel kahramanları arasında en bahtsız olanlar biridir. Son dönemlerde yanılmıyorsam eğer kör avukat Matt Murdock’un gizli kimliği kamuoyu tarafından bilinir hale geldi. Daredevil ve daha birçok kahramanın düşmanı olan Hand adlı ninja örgütü de Murdock’a örgütün başına geçmesi için teklif götürdüler ancak Murdock bunu reddetti. Red cevabı alan örgüt aynı teklifi Daredevil’in yine ezeli düşmanlarından olan Kingpin’e yaptı. Kingpin bu teklifi seve seve kabul edecekti tabii ki ama esasen örgüt, Murdock’un Hand’in liderliğini Kingpin gibi tehlikeli bir suçluya bırakmayacağını hesaplamıştı ve nitekim öyle de oldu. Murdock, “Kingpin Hand’i yöneteceğine ben yönetirim daha iyi” diyerek sonunda Hand’in liderliğini kabul etti ve örgütü kendi amaçları için kullanmaya başladı. Daredevil’ın son dönemlerde başından geçenler için şurada güzel bir post var.

Her ne kadar Hand’in yeni lideri Murdock olsa bile, Hand içerisinde bir “örgüt içinde örgüt” durumu söz konusu ve esasen Murdock dışında kalan Hand liderleri Murdock’un liderliğini kabul etmiş gibi gözükseler bile aslında onların da kendi planları var ve Murdock da bu planlar içerisinde, hiç yoktan şu an için bir piyon konumunda gözüküyor.

Peki Parallax ile olan benzerlik nerede? Açıkcası Shadowland’in ilk sayısını okuduktan sonra yukarıda görmüş olduğunuz, Daredevil’in Bullseye’ı bıçakladığı sayfa beni oldukça şaşırttı. Hakikaten bir okuyucu olarak “oha lan hakkaten herifi gebertti” dedim. Aklıma da direk olarak Hal Jordan’ın delirerek bütün bir Corps’u yok ettiği, yukarıda da bahsini ettiğim Emerald Twilight macerası geldi. Gerçekten Daredevil, yıllardır sadık biçimde izlediği kurallarını hiçe mi saymıştı?

Aslında bence işler pek öyle değil ve Shadowland’in ilk sayfaları bile durumun böyle olmadığını gösteriyor sanırım:

IMG_0002 IMG_0003

Bu sayfalarda Hand’in diğer liderlerini Hand’in geleceği ve Murdock hakkında tartışırken görüyoruz. Ve görünen ki o ki bu liderlerden biri ellerinden ışınlar mışınlar çıkartarak bir tür büyü yapıyor.

Tahminim şu ki; burada yapılan şey her ne ise (artık büyü müdür, muska mıdır, tılsım mıdır, bilemeyeceğim); Murdock’un bir katile dönüşmesinin esas nedeni bu. Hİkayenin sonunda ya da belki ortalarında açıklanacak ki Murdock aslında eylemlerinden sorumlu değil. Hatta ve hatta şöyle tahmin ediyorum ki Shadowland’in sonucunda her ne kadar Murdock eylemlerinden sorumlu olmasa bile kendini suçlu hissedecek ve henüz belli olmayan olaylar silsilesince bir tür arınma için kendini birşeyleri kurtarmak için feda edecek. Bkz. Final Night.

Yani aslında Hal Jordan’ın 10 küsür sene içerisinde başından geçen olayları, Marvel sokaklarında birkaç ay içerisinde okuyacağımızı tahmin ediyorum. Umarım bu kehanet yanlış çıkar ve olaylar daha ilginç biçimde (mesela Daredevil’ın seçimlerini kendi iradesi doğrultusunda yaparak hiç yoktan bir süreliğine, kendi “code”una sahip, göreceli olarak bir kötü adama dönüşmesi şeklinde) ilerler. Ama bana pek olası gözükmüyor. Bekleyip göreceğiz.

3 thoughts on “Shadowland: Bir Parallax vakası daha?

  1. Tahminin gayet sağlam bence, özellikle Daredevil #508’de durumun tam olarak böyle olduğuna dair bir şüphemiz kalmıyor gibi. Ama bunun bu kadar erken ortaya çıkması canımı sıktı. Daredevil’in bir anti-kahramana dönüşmesini içten içe istiyordum doğrusu. Yalnız bu durumda bir soru aklıma geliyor ki, “Marvel Universe’s greatest villain” sadece beş sayı boyunca mı var olacak? Peh.

  2. Geri bildirim: Geçtiğimiz 2 hafta « Ava Giden Avlanır

  3. @wunnle bana sorarsan daredevil’in bu hali çok uzun sürmeyecek yine hand örgütünün kara büyülerinden biridir diye düşünüyorum şayet stick’in ölmesi ve daredevil’in hand’e yüklenmesi bu durumu açıkça ortaya koyuyor bence anti kahramana dönüşmez bu halleri kısa sürer yani sanmam ben 😛

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s