Bob Overdog/Underdog’un Garip Hikayesi

Bob Overdog bildiğim kadarıyla şimdiye kadar sadece 3 adet dergide gözükmüş bir karakter.  Kendisi Gotham’da yaşayan, neredeyse Z sınıfı bir suçlu ve bir uyuşturucu bağımlısı. Yalnız dış görünüş sizi aldatmasın, DC evreni sakinlerinin şu ana kadar karşılaştıkları en büyük tehditi ortadan kaldıran kişi ne Batman ne Superman ne de benzeri biri. Kimsenin haber olmasa bile aslında bu kahraman Bob Underdog’tan başkası değil. Bob’un öyküsü iki farklı sayıda ve iki macera şeklinde anlatılıyor. Bunlardan ilki 89 yılında yayınlanan, Alan Grant tarafından yazılan ve Kevin O’Neill tarafından çizilen Legends of The Dark Knght’ın 38. sayısındaki “Legend of The Dark Mite” macerası.

Bob ile ilk tanışmamız burada gerçekleşiyor. Kendisi Gotham’ın ünlü akıl hastanesi Arkham’da bir koltuğa deli gömleği ile bağlanmış ve Batman tarafından sorgulanıyor. Bob, umutsuz bir biçimde Batman’i, başından geçenlerin kendi hayal gücünün bir ürünü değil, gerçek olaylar olduğuna inandırmaya çalışıyor:

Bob

Sonunda Bob “Overdog” hikayesini anlatmaya başlar: Bob kendisi gibi tehlikeli ve uyuşturucu bağımlısı iki arkadaşıyla bir plan kurar. Şehirde yaşayan büyük bir torbacı vardır ancak bu torbacı batıl inançları dolayısıyla ayın 13’ünde çalışmamayı bir alışkanlık haline getirmiştir. Bob ve arkadaşları bunu fırsat bilerek bu torbacıyı soymaya karar verirler.

Soygun başarılı biçimde gerçekleşir ve 3 bağımlı arkadaşın hayalleri gerçek olur: Torbacının evinde onları 3 kere hayatlarının trbine sokacak miktarda uyuşturucu madde vardır. Bob bu 3 defalık hakkını bir seferde kullanmaya karar verir ve tam bu sırada Batman’in bu basit soyguna dahil olmasıyla beraber işler karışır. Ancak iş işten geçmiş Bob çoktan hapları mideye göndermiştir. Batman’den kaçarken almış olduğu ağır halüsonejik uyuşturucular etkilerini göstermeye başlar ve Bob rengarenk bir dünyaya sürüklenir. Burada -muammmalı bir biçimde- 5. boyuttan geldiğini iddia eden,  inanılmaz sihirli güçlere sahip bir cüce olan Batmite ile karşılaşır.

Batmite, Bob’u kendi boyutuna çeker. Mite boyutu diye adlandırdığı bu yerin sakinleri tıpkı Batmite gibi inanılmaz sihirli güçlere sahip cücelerdir. Bu cücülerin en sevdikleri şey ise 3. boyuttaki süper kahramanları izlemek ve onlar gibi giyinerek aralarında süper kahraman-süper kötü oynamaktır. Batmite ise gelmiş geçmiş en büyük kahramanın Batman olduğunu düşünemkte ve onu örnek almaktadır.

Batmite Bob’a  boyutları izledikleri diğer penecerelerden  bir götüntü daha gösteririr. Burada Bob daha önce öldürdüğü insanlarla karşılaşır ve onların ve geride bıraktıkları insanların acısına tadarak bir tür aydınlanma anı yaşar. Artık Bob geçmişte yaptıkları ile yüzleşmiş ve pişman olmuştur. Artık kendisini sevgiye, doğruluğa ve iyiliğe adayacaktır.

Bob-sorry

Artık doğru yolu bulmuş biçimde 3. boyuta dönen Bob Arkham’a kapatılır.

Legend of The Dark Mite Bob’un Arkham’a kapatılmasıyla beraber son bulur. Bundan 6 sene sonra yine aynı yaratıcı ekip Batman:Mitefall adlı macera ile Bob’un hikayesine kaldıkları yerden devam eder:

Bob Arkham’da hiç de ilginç olmayan birkaç gün geçirdikten sonra Bane ismindeki biri, Arkham akıl hastanesini havaya uçurmaya kalkar. Çıkan karmaşada serbest kalan Bob Joker’le yaşadığı ufak bir karşılaşmadan sonra kendini tekrar sokak serserilerinin arasında bulur. Ancak Bob artık doğru yolu bulmuştur ve bir daha asla hayatında uyuşturcu kullanmayacaktır.Dolayısıyla karşılaştığı serserilere uyuşturucunun ne kadar kötü birşey olduğunu, kendsinin de bu yolda geçtiğini ve yolun sonunda bir ışık bulunduğu –falan filan- gibi şeyler söyler:

Bob-Vaaz

Serserilerin, onun optimist lafları ile aydınlanmalarını bekleyen Bob için işler pek umduğu gibi gitmez ve  kendini ne olduğunu bile bilmediği uyuştucu haplar ağzına tıkılırken bulur:

Bon-Hap

Bob istese de istemese de bir tribe daha gitmek zorundadır ve bu trip onu bir kez daha, kendinin Arkham’a tıkılmasından sorumlu olarak gördüğü Batmite ile karşı karşıya getirir:

Bob vs. Bat-Mite

Bob Batmite’ı boğazlamak üzereyken, Batmite one Mite boyutunda neler olduğunu gösterir. Banemite isminde kötü bir adam Arkmite Aslyum’u havaya uçurarak, Mite boyutunun bütün kötü adamlarını serbest bırakmıştır. Batmite da bu adamları tekrar yakalamak için var gücüyle çalışmış, çoğunu yakalamayı başarmış ancak bu onu güçsüz düşürmüştür. Batmite’ın  bu zayıf anını fırsat bilen, Toxik ismindeki bir uyuşturucuya bağımlı olan Banemite, güçlerini iki katına çıkararak Batmite’ı alt emiş ve onun belini kırmıştır. Şimdi, en büyük düşmanını sakat bırakmış olan Banemite’ın amacı, önce Mite boyutunu daha sonra ise diğer tüm boyutları fethetmektir:

banemite

Bat-Mite’ın aslında zor durumda olduğunu gören ve aklı başına gelerek iyilik yoluna döndüğünü hatırlayan Bob, Batmite’dan özür diler ve ona yardım etmek istediğini söyler. Batmite, Banemite’ı yenebilmek için bir kahramana ihtiyaçları olduğunu ve bu kahramnın da Bob olduğunu söyler. Bob, mite boyutunu ve dolayısıyla diğer bütün boyutları da kurtararak gelmiş geçmiş en büyük kahraman olacaktır. Böylece Batmite Bob Overdog’u Overbat’e dönüştürür.

Bu sırada Banemite, mite boyutundaki bütün diğer kahramanlarını da Toxik’ten aldığı güç sayesinde yenmiştir. Supermite’lar dışında artık onu durduruacak herhangi bir kahraman kalmamıştır ve Supermite ailesi de  o sırada uzaydadır.

Comprendez

Supermite’ların uzaydan dönüşünü bekleyen Banemite bu sırada çömelerek bol bol düşünür ve bu sırada geçmişini de açıklar.  Sonunda Supermite ailesi de uzaydan döner ancak Banemite onlara karşı da hazırlık yapmıştır. Toxik serumunu kryptonomitenite madddesi ile karıştırarak Supermite ailesini de yenmeyi başarır. Artık tüm mite evreni –hemen hemen- Banemite’ın yönetimi altındadır:

ra's al-mite

Bu sırada Bob, Banemite için hazırlanmaktadır. Bob, Overbat olarak Batmite tarafından büyük güçlkere kavuşuturulmuştur ancak bu, Banemite’ı alt etmesi için yeterli değildir. Bob’un vermesi gereken son ve en önemli bir sınav daha vardır. O da kendisine olan güvenini sağlamasıdır. Bu sınavı da geçen Bob, esir edilmemiş son birkaç mite ile beraber Banemite’ın karşsına çıkar.

Son karşılaşma hiç kolay olmayacaktır çünkü Banemite tıpkı kendisi gibi Toxik bağımlısı yüzlerce klon mite daha yaratmıştır ve artık bütün boyutları ele geçirmek için son hamlesini yapmak üzeredir. Fakat Bob, Bat-Mite’ın yardımıyla keşfettiği, içindeki iyilik gücünü kullanarak Banemite ve klonlarını yenmeyi başarır:

puremite

Bob bütün mite dünyasını ve dolayısıyla bütün diğer boyutları da kurtarmıştır. Hiç yoktan benim DC evreninde görmüş olduğum en büyük tehlikeyi altetmeyi başarmıştır. Büyük karşılaşma sonrası Bob, tıpkı Batman’in de yapacağı gibi olay mahalini incelerken gözüne birşey takılır: Bu Banemite’ın güçlerini iki katına çıkarmak için kullandığı Toxik adlı uyuşturcudur. Bob her ne kadar artık uyuşturcudan arınmış olsa bile, Toxik bütün hayatı boyunca karşılaşacabileceği en iyi uyuşturcudur ve belki de bir sefercikten birşey olmayacaktır.

Toxik

Batmite’ın uyarılarına rağmen, şeytanın sözüne uyan Bob bu fırsatı kaçırmak istemez ve Toxik’ten ufacık da olsa bir doz almaya karar verir:

toxik2

Hikaye bundan sonra bitiyor. Bob’un başına ne geldiğini ise… Onu da da eğer okuyacak olursanız öğrenirsiniz.

Mitefall Batman’in belkemiğinin kırıldığı ünlü Knightfall isimli maceranın bir parodisi ve daha fazlası. Okuduğum en komik çizgi romanlardan biriydi. Tavsiye ederim.

Comprendez?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s