Hulk Cephesi

Geçtiğimiz haftaiçi Superman #700 ve The Return of Bruce Wayne #03”ün de dahil olmak üzere satın almaya değer birçok çizgi roman yayınlandı. Ancak ilginç biçimde, çıkan bu çizgi romanlar arasında benim en çok dikkatimi çeken uzun süredir dönüp suratlarına bile bakmadığım Hulk dergileri yani Hulk ve The Incredible Hulk oldu.

Haberiniz yok ise Hulk cephesinin son 2 yıldır epey karışık olduğunu söylemeliyim. Herşey Red Hulk adlı karakterin ortaya çıkması ile başladı. Özellikle Hulk dergisi Red Hulk üzerine yoğunlaştı ve geçtiğimiz aylara kadar “Red Hulk Kimdir?” sorusunun cevaplanmasını bekledi okuyucular. Red Hulk karakteri ile beraber birçok olay da Hulk dergilerinde cerayan etmeye başladı. Modok, Samson ve Leader’ın kurdukları Hulk’u yeryüzünden silmeye kararlı Intellegica da buna dahildi ki zaten Red Hulk karakteri de bu kötü adamlar topluluğunun başının altından çıkmıştı.

Red Hulk bir yana, eski dost orijinal yeşil dev ise uzun süredir ortalıkta gözükmüyordu. Banner uzun süredir Hulk’a dönüşmüyor, rakiplerine karşı zekasını, kas gücü olarak da Hulk’un başka bir gezegenden gelen ve Hulk’u öldürmeye (Banner’ı değil) ant içmiş oğlu Skaar’ı kullanıyordu.

Aslında Red hulk hikayesi Hulk gibi artık yenilik açısında çok da bir şey vaat etmeyen bir dergi grubu için değişik bir gelişmeydi. Çünkü World War Hulk’tan sonra gördük ki Hulk sinirlendiği zaman Marvel evreninde Hulk’a kimse “dur!” diyemiyordu. Bu yüzden Hulk’un biraz hizaya getirilmesi gerekiyordu ve sanırım bunu hemen hemen eşit seviyedeki başka bir Hulk’tan başkası yapamazdı. Bu açıdan Red Hulk karakteri güç seviyesi ve gizemli karakteri ile bu role oldukça uygundu.

Fakat yine de Hulk’u çok seven bir okur olmama rağmen Hulk dergilerindeki bu gelişmeler, artık anlatıllış biçimindenmidir yoksa Red Hulk gizeminin neredeyse 2 seneye yakındır sünger gibi sürmesinden midir bilmiyorum ama beni oldukça yordu ve geçtiğimiz aylarda bu dergileri takip etmeyi bıraktım.

Eğer siz de benim gibi Hulk karakterini aslında seven ancak dergideki bu gelişmelerden dolayı yorulup okumayı bırakan bir şahıssanız, bu ayki Hulk dergilerine göz atmanızı tavsiye ederim.

-SPOILER-

Hulk #23 bir nevi özet sayısı. Özelliği de benim gibi dergiden soğumuş veya takip etmemiş olanları tekrar dergiye çekmek için hazırlanmış olması. Yazar yine Jeph Loeb. Hulk 23’te Hulk’un günümüze kadar olan tarihi General Ross’un gözüyle özet biçiminde anlatılıyor. Hulk’un ortaya çıkmasıyla başlıyor ve Betty’nin Red She-Hulk’a dönüşmesine kadar hemen hemen bütün önemli olaylara değiniliyor. Hulk 23’ü okurken uzun süredir beni Hulk’u okumaktan “bıktıran” olayların aslında ne kadar güzel ve zekice kurgulanmış olduğunu gördüm. Sorun şu ki madem bütün bu olanlar 1 sayılık bir özete sığabiliyordu neden iki seneye yakın devam ettiler? Evet belki biraz acımazca bir eleştri oldu ancak yine de bu kadar güzel kurgulanmış bir olay örgüsünün 2 seneye yayılması ve bu 2 sene içerisinde de bence oldukça kötü ve dağınık biçimde sunulması maalesef bu 2 seneyi kurtarmaya yetmedi. Yani dönüp Hulk dergilerini baştan okuyacak değilim. Hulk 23 çok güzel hazırlanmış bir özet sayısı ve bu geçtiğimiz 2 seneye bedel. Ayrıca bu sayıdaki olaylar birçok bilindik Hulk çizeri tarafından resimlendirilmiş ki buna Sal Buscema ve John Romita Jr. Gibi isimler de dahil.

Diğer Hulk dergisi olan Incredible Hulk ise Red Hulk’a ev sahipliği yapan Hulk dergisinden bile daha sıkıcı gidiyordu benim için. Çoğunlukla iki dergi el ele yürüse bile Banner ve Skaar arasında gelişen, başlangıçta eğlenceli olan ama zaman geçtikçe kabak tadı vermeye başlayan baba-oğul muhabbeti de beni oldukça sıkmıştı. Banner uzu süredir Hulk’a dönüşemiyor ve Hulk’un oğlu Skaar’ı Hulk’a karşı eğitiyordu. Bu konu da özünde ilginç olsa bile, bunun da 2 seneye yayılması beni bu dergiden soğutmuştu. Sonuçta içinde Hulk olmayan bir Hulk dergisini okumak bir noktadan sonra can sıkıcı olabiliyor benim için.

Ancak geçtiğimiz hafta yayınlanan The Incredible Hulk’un son sayısıyla, Skaar uzun süreli bekleyişinin sonuna geli ve  biz de yeşil devi 1.5 seneden sonra tekrar görme şerefine nail olduk. Gelecek sayıda herhangi bir sürpriz olmassa eğer Skaar ve Hulk karşı karşıya gelecekler. Wolverine ve Daken’dan sonra gerçek bir baba oğul mücadelesi izleyeceğimizi umuyorum. Hulk Skaar’dan paçayı sıyırsa bile uzun süredir diş biliyerek bekleyen başka bir rakibi daha var ki o da Red Hulk.

Eğer bundan sonraki hikayeler geçtiğimiz 2 sene içerisinde anlatıldığı sıkıcı şekli ile anlatılmaza, Hulk dergileri önümüzdeki aylarda ilginç maceralara ev sahipliği yapabilir ve kaybettiği çekiciliğini tekrar kazanabilir.

2 thoughts on “Hulk Cephesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s