İç Savaş (Marvel / Hoz Comics)

içsavaş

Marvel İç Savaş’ı 2006-2007 yılları arasında gerçekleşen ve Marvel sürekliliğini hemen her yönden etkileyen event’in ve bu event’in odak noktasını oluşturan  7 sayılık mini-serinin ismi. 2010 Nisan ayında da Hoz Comics tarafından -opening shot’ı da sayarsanız eğer- 8 fasikülün toplandığı tek bir cilt olarak orjinaline uygun ve gayet kaliteli biçimde türkçeye kazandırıldı.

İç Savaş, TV’de kendi reality şovlarına sahip olan New Warriors adlı, yaşları nispeten genç  ve güç düzeyleri B ya da C sınıfı olarak değerlendirilebilecek bir süper kahraman takımının, birkaç ay önce hapishaneden kaçmış bir süper kötü topluluğuna, programlarının yeni bölümü için saldırması ile başlıyor. Sorun şu ki saldırdıkları tipler New Warriors’a göre biraz daha oturaklı ve güçlü adamlar ancak New Warriors onları süpriz bir saldırı ile gafil avlayabileceğini düşünüyor. Ancak plan umulduğu gibi gitmiyor ve Nitro adındaki süper kötünün kendini havaya uçurmasıyla ufak boyutta bir mahalle yok oluyor ve bunun sonucunda çoğu çocuk 900 civarında sivil ölüyor. Bu olay Stamford faciası olarak adlandırılıyor.

Stamford faciası aslında Marvel sürekliliğinde o güne kadar yaşanmış bazı olaylarla birlikte bardağı taşıran son damla oluyor. Goliath’ın sözleri durumu çok güzel bir şekilde özetliyor: “Bu olaydan sonra izleyecekleri sadece mutantlar olmayacak. Philedlphia bombalandıktan, Hulk Vegas’ı çöplüğe çevirdikten, Wolverine bir ara başkanı öldüremyi düşündüğünü söyledikten sonra  bardağı taşıran son damla bu olacak. Bu cadı avının  sadece başlangıcı tatlım, peşimizden tırmıklarla ve meşalelerle gelecekler.”

Goliath’ın söyledikleri doğru çıkıyor ve hükümetin hazırlamakta olduğu “”Süper insan kayıt yasası”nın da yürürlüğe girmesi böylelikle kesinleşmiş oluyor. Bu yasaya göre süper güce sahip her insan kimliğini hükümete açıklamalı. Bunu yapan süper kahramanlar da, hükümeti direktifleri doğrultusunda maaşlı birer çalışan olarak “kahramanlık” yapmaya devam edebiliyorlar.

Stamford facialsından sonra Amerikan kamuoyu, süper kahramanlara gerçekten ne kadar ihtiyaç duyduklarını sorgulamaya başlıyorlar. Patlama sırasında çocuğunu kaybeden Miriam Sharpe adlı kadının toplu cenaze sırasında Tony Stark AKA Iron Man’e söylediği sözler belki de kamuoyunun düşüncelerini en güzel şekilde özetliyor: “Peki Avengers’ı kim finanse ediyor? Yıllardır gençlere tayt giydikleri sürece kanunlara uymadan yaşayabileceklerini söyleyen kim? Polislerin eğitim görüp rozet takmaları gerekiyor ama bu, Tony Stark için çok sıkıcı. Yok, buradaki milyarder joe tüm ihtiyacınız olanın biraz güç ve sert bir tutum olduğunu söylüyor. Böylece özel süper çetesinin bir üyesi olabilirsiniz.”

Bu sözler Tony Stark’ın, kendini pek de yakın hissetmediği Süper-İnsan kayıt yasasınının en büyük destekçisi haline gelmesini sağlıyor. Bu yasaya karşı çıkan ise -Benim için süpriz biçimde-  kimliği yıllardır kamuoyu tarafından bilinen Kaptan Amerika oluyor: “Benimle politikacılık oynama Hill. Süper kahramanlar bu olayların dışında kalmalı yoksa Washington bize süper kötülerin kimler olduklarını söylemeye başlar.” diyen Kaptan yeraltına çekiliyor ve Iron Man’in karşısına dikiliyor.

Böylelikle taraflar seçiliyor gerginlik artıyor ve Marvel evreninde süper kahramanlar arasında geçen bir iç savaş patlak veriyor. Bir tarafta süper insanların kayıt olmalarını destekleyen Iron Man ve genellikle kimlikleri zaten kamuoyu tarafından bilinen ve hükümetle daha iç içe olan kahramanlar (Hank Pym, Fantastic 4, She Hulk gibi), diğer tarafta ise Daredevil, Luke cage, Cloak gibi daha ayak takımı kahramanların oluşturduğu ve Kaptan Amerika’nın başı çektiği kahramanlar var.

Mark Millar’ın yıllar önce Arka Bahçe tarafından yayınlanmış olan Ultimates’ini okuduysanız yazarın Avengers ve alakadar kahramanları ile neler başarabildiğini görmüşsünüz demektir. Ultimates’in benim için özelliği yere sağlam basan bir çizgi roman olmasıdır. Millar’ın Ultimates serisinde yarattığı evren ilk bakışta çok farklı gözükmese bile bana biraz daha yetişkin bir okur kitlesine hitap ettiğini ve “eğer süper kahramanlar gerçekten, gerçek dünyada var olsalardı nasıl olurdu?” sorusuna cevap aradığını hissettirmişti. İç Savaş’ın da aynı hissiyatı koruduğu söylenebilir.

Sıradan süper kahraman çizgi romanlarında, hiçbir şekilde bir taşıtı ya da uçma yeteneği olmayan bir kahramanın dakikalar içerisinde dünyanın öbür tarafında ortaya çıkması gibi “mantıksızlıkları” sineye çekersiniz. Sonuçta çizgi romandıır. Bu tip detaylar önemli değildir (Gerçekten, bu tip detaylara takılıyorsanız eğer çizgi roman okumayı bırakmanın zamanı gelmiş demektir). Ancak İç Savaş’ı atmosfer olarak farklı kılanın yukarıda bahsettiğim bu tip mantıksızlıkları en aza indirgemiş olması. Gerçekten de ortada ciddi politik bir baskı ve atmosfer olduğunu her sayfada hissediyorsunuz. İyi niyetli bir biçimde başlayan yasa tasarısı gittikçe ve inandırıcı biçimde kahramanlar arasında bir kavgaya dönüşüyor. İşin ilginç tarafı ise ortada bir kötü adam olmaması. Her ne kadar Kaptan Amerika gelenekçi yaklaşımı ile Tony Stark’a göre “iyi adam” a daha yakın olsa bile Stark’ın da haklı sebepleri olduğu su götürmez bir gerçek. Kendimi burada betimlenen Marvel evreninde yaşayan sade bir vatandaş olarak hayal ettiğim zaman oyumu Stark’tan yana kullanacağımı düşünüyorum.

Hikaye oldukça güzel biçimde ilerliyor ve son sayfaya kadar tansiyon kademeli biçimde artmaya devam ediyor. Ayrıca İç Savaş’ta Marvel evrenindeki gelmiş geçmiş en büyük anlardan birine de tanık oluyoruz. O da Örümcek Adam’ın…Ehem…Okumamış arkadaşların keyfi kaçmasın.

İç Savaş’ı resimleyen Steve McNiven ise büyük bir yetenek. Mark Millar’ın yarattığı –bence- oldukça gerçekçi olan bu dünyayı, gerçekçi çizgisiyle çok güzel biçimde betimliyor. Bazı karelerde karakterlere verdiği yüz ifadeleri inanılmaz gerçekçi ve hayranlık uyandırıcı. Aslında McNiven’ın püf noktası biraz arka planlarda gizli. Şöyle bir karelere göz gezdirdiğiniz zaman arka planların olabildiğince sade ve hatta çoğu zaman bir kaplamadan ibaret kaldığını görebiliyorsunuz. Bu, karakterlerin kendilerinin daha da ön plana çıkmalarını ve daha detaylı ve çarpıcı gözükmelerini sağlıyor. Çizer aynı tekniği yazar Millar ile bir sonraki çalışmaları olan Old Man Logan adlı seride de uyguluyor. “McNiven arkaplan çizmiyor” diye düşünürken yine Millar’la olan son ortak projeleri Nemesis’teki çevre, arka plan ve nefis detaylar ise tokat gibi. Dolayısıyla İç Savaş’ta McNiven’ın arkaplanları es geçmesinden öte, karakterlerdeki ve karelerdeki çarpıcılığı ön plana çıkarmak için böyle bir teknik izlediğini söyleyebiliriz.

İç Savaş’ın bir diğer önemli özelliği ise belki de son 10 sene içerisinde House of M ile birlikte Marvel evrenin status quo’sunu en çok değiştiren event olması. Gerçek manada İç Savaş’tan sonra Marvel evreninde hiçbir şey aynı kalmıyor. Eminim bundan 10 sene sonra bile İç Savaş’a göndermeler yapılmaya devam edecek.

7 fasikülün bir araya toplandığı bu cilteki gelişen olayları anlamak için hemen hemen başka hiçbir seriyi okumaya gerek kalmıyor. Tek tük şeyler illa ki var: Mesela Örümcek Adam’ın neden Iron Man ile bir anda karşı karşıya geldiği kafanızı karıştırabilir. Bunun nedeni ise yine Hoz Comics’ tarafından yayınlanmış olan ve kronolojik olarak İç Savaş’la hemen hemen aynı zaman dilimi içerisinde Peter Parker’ın başından geçen olayları anlatan “Evdeki Savaş” adlı ciltte bulabilirsiniz.

İç Savaş son yıllarda firma farketmeksiniz süper kahraman çizgi romanları arasında yayınlanmış en iyi serilerden biri. Eğer bu adamları seviyorsanız ve alıp okumamışsanız ya da “bende nasıl olsa CBR’si var” diyorsanız kusura bakmayın ama halt etmişsiniz demektir. Süper kahramanları seven herkese tavsiye ederim.

1 thought on “İç Savaş (Marvel / Hoz Comics)

  1. Geri bildirim: Türkçe baskısı bulunan ve okumanız gereken birkaç çizgi roman « Ava Giden Avlanır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s