Batman #700

Grant Morrison tarafından yazılan ve Tony Daniel, Andy Kubert, Scott Kolins, David Finch ve Frank Quitley tarafından çizilen Batman’in 700. sayısı geçtiğimiz hafta içi yayınlandı. 700. sayı; Batman maskesi altındaki üç farklı isim tarafından çözülen tek sayılık bir dedektiflik öyküsünü konu almış.  Öykü daha çok Batman maskesini takan kahramanlara odaklanıyor ve biraz da onların gözünden hem değişen Batman konseptini, hem de zaman ilerledikçe Gotham’ın ve villain’lerin değişimini gösteriyor.

Hikaye Yesterday, Today ve Tomorrow olarak (yani Dün, Bugün, Yarın) 3’e bölünüyor. Hikayenin Dün kısmında maskenin altındaki isim Bruce Wayne. Yanında da Robin olarak Dick Grayson’ı görüyoruz. Dün kısmı açık ve net olarak Gümüş Çağı Batman’ine ve düşmanlarına yapılmış bir atıf. Batman’ın kaydadeğer bütün düşmanları bir arada toplanmış vaziyetteler: Joker, Riddler, Mad Hatter, Catwoman ve Scarerow.

Kötü 5’liyi, Batman ve Robin’e ve bir tür aletle işkence yaparlarken görüyoruz. Hikayenin Dün kısmında gerek kahramanların arasındaki , gerekse de düşmanlar ve birbirleri arasındaki diyalogların, günümüz Batman’i ile karşılaştırıldığı zaman oldukça “masum kaldıkları” söylenebilir.

Bat700joke

Hikayenin “Bugün” kısmında ise bu sefer maskenin altındaki şahıs ilk Robin Dick grayson. Robin olarak ise Bruce Wayne’in oğlu Damien Wayne var. Hikayenin en çok bu kısmını beğendiğimi söylemem gerek. Frank Quitley bana göre diğer çizerlerden fersah fersah ötede olduğunu bu sayflarda gösteriyor.  Gerek sayfalardaki enerji, gerekse de karakterlerin hareketlerindeki doğallık  birçok çizerin vakıf olamadığı bir yeteneğin ürünü.

Batman700-017

Ancak çizimlerden öte hikayenin Bugün kısmında benim hoşuma giden taraf Dick Grayson oldu. Dick, Bruce Wayne zaman içerisinde kaybolduğundan beri Batman efsanesini sürdürmeye çalışıyor. Dick’i Batman maskesinin altında düşünmek bana oldum olası ters gelmiştir ancak özellikle bu sayıda Dick’in de Bruce’dan farklı olarak ayrı bir Batman olduğunu kabul ettim ve hoşuma gitti. Dick Bruce’a göre çok daha optimist ve umut dolu bir karakter. Belki bu yüzden Bruce kadar oturaklı ve ürkütücü (ve dolayısıyla iyi) bir Batman olamayacak ancak yine de kendi usulünce o da kötü adamlara “korku” salmayı biliyor.

Bunun haricinde ise özellikle Batman & Robin dergisinde ön plana çıkan Dick ve Damien arasındaki ilişki de artık bu sayıda bellli bir raya oturduğu, iki karakterin durmadan birbirleriyle didişen ama bir yandan da “işlerini yapan” neredeyse bir abi-kardeş ikilisine dönüştükleri görülüyor.

bat700dick-damien

“Yarın”ın Batman’i olarak ise Damien Wayne’i görüyoruz. Yanılmıyorsam bu gelecekteki Batman ile ilk olarak Batman #666’da tanışmış olmamız gerekiyor. Damien –kendi deyimiyle- babası ya da Dick kadar iyi bir Batman değil. Herşeyden önce ruhunu şeytana satmış bir karakter ve  önceki Batman’lerin aksine öldürüyor. Ancak “belki de içinde bulunduğu durum ve Gotham bunu gerektiriyordur” diye düşünmeden de edemiyor insan (Özellikle Batman #666’ı okumuşsanız) .

Batman #700’deki hikaye, kesinlikle 700 gibi masif bir sayıyı kaldırabilecek ağırlıkta değil. Ne sarsıcı bir yanı, ne şok edici bir tarafı var. Hatta sadece kafamdan bile bu hikayeden daha iyi Batman dedektiflik öyküleri sayabilirim. Ancak zaten yaratıcı ekibin de okuru şok etmek, “aman allahım bu da neymiş böyle!” gibi bir cümle kurdurtmak üzere yola çıktığını düşünmüyorum. Hikayeden öte bu sayıyı, Batman dergisindeki bütün majör karakterlerin baskın yönlerininin ön plana çıkarıldığı, güzel yazılmış ve gerçekten güzel resimlendirilmiş bir saygı duruşu  sayısı olarak algıladım ve zaten öyle. Koleksiyonuma kattığıma memnunum. Ayırca boru değil; 700. Sayı!

1 thought on “Batman #700

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s