Ya Hank Pym’e de film yapılırsa?

Müzik gruplarında “frontman” denilen bir kavram vardır. Frontman, o grubun üyelerinden biri olmasına rağmen grubun ismi söylenince akla gelen isim, yüzdür. Konserlerde ortada durur, kliplerde en çok onu izleriz,  genellikle şarkıları o söyler, röportajlarda o konuşur vs.

DC Comics bir müzik grubu olsaydı eğer frontman’leri kimler olurdu diye sorsak herhalde her 10 çizgi roman okurunun 9’undan aynı cevabını alacağımızı tahmin ediyorum:

trinity

Dc Comics bir firma olarak yukarıdaki şu 3 işareti taşıyan 3 kahramanı hep el üstünde tutmuştur. Batman ve Superman zaten Dc’nin lokomotif dergileridir. Wonderwoman’ın onlar kadar sattığını veya geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğunu zannetmiyorum ancak “fikirsel” olarak bu 3’ü ayrılmaz bir ailedir.

Marvel evreninde ise durum biraz daha farklı. Herşeyden önce Marvel’ın frontmanleri arasında bir köşede hep Örümcek Adam var. O cepte. Örümceğe göre daha genç bir kahraman olsa bile  Wolverine’i de onun yanına alabiliriz. Etti ikiii. Bu ikisi sağlam karakterlerli dolayısıyla diğer kahramanlarının önüne geçseler bile bütün bir Marvel evreninin liderliğini üstelenebilecek kişilik yapılarına da sahip değiller. Dolayısı ile bu ikisi her ne kadar lokomotif kahramanlar olsa bile Dc’nin Trinity’sine bir cevap olmaları pek olası değil. O zaman kim olabilir?

Son günlerde Marvel Avengers Prime ile bunu cevaplamış gibi. “Herkesten önce onlar vardı!” sloganı ile yayınlanan bu mini-serinin kahramanları Iron Man, Kaptan Amerika ve Thor.

İlk bakışta Dc’nin üçlemesine bir karşılık gibi duruyor. Ancak gerçekten öyle mi, yoksa bu sadece 1-2 sene sürecek bir promosyon mu?

Marvel’ın yakın tarihini ve firmanın yüzü sayılabilecek isimleri (Örümcek ve Wolverine dışında) bir göz önüne getirelim:

2000’li yılların başlarında X-Men büyük oranda Marvel dünyasına hakimdi. Her taşın altından mutant fırlıyordu. Fakat daha sonra House of M ile  Marvel evreni büyük oranda mutantlardan temizlendi. Çizgi roman dünyasında bunların olduğu yıllarda X-Men üçlemesi de sinemalarda gösterildi. House of M’den sonra mutantların yok olmasıyla beraber Marvel dünyasında bir boşluk oluştu ve bu boşluk  bence -inanılması güç biçimde- Iron Man tarafından tek başına dolduruldu. Tükçe de yayınlanan Extremis macerası ile Iron Man’in güç seviyesi önemli oranda arttırıldı ve Demir Adam modernize edildi. İç Savaş’ta Kaptan Amerika ile beraber başrolü paylaştı. Bundan iki sene sonra ise Iron Man’in bu yeni versiyonu baz alınarak çekilmiş bir sinema uyarlamasını izledik. 2007 yılında Çizgi romanlarda Hulk  “World War Hulk” adlı crossover’ı ile terör estirdi. Bu maceradan sonra “Evet, Marvel’ın en ama en güçlüsü Hulk’muş” dedik. Bundan bir süre sonra da Hulk’un filmi sinemalarda oynadı zaten.

Önümüzdeki yıl ise Thor ve Kaptan Amerika’nın, ertesi yıl ise Avngers’ın sinema uyarlamalarını izleyeceğiz. Hatta filmlerdeki kullanılacak kostümlere dair tasarımlar internette dolaşmaya başladı bile.

Peki şu sıralar Marvel evrenine (çizgi romanlarına) baktığımız zaman kimle karşılaşıyoruz: Avengers Prime. Yani önümüzdeki senelerde sinema uyarlamalarını izleyeceğimiz kahramanlar.

Yani arkadaşlar, Marvel dünyasında önümüzdeki 2 sene boyunca ister seve seve, ister seve seve Thor, Kaptan Amerika ve yine Iron Man okuyacağız.

Marvel evreninin sürekliliğini sadece sinema filmlerini prome etmek için yönlendirdiğini söylemek biraz acımasızca olabilir ancak yine de ortada görünen bir şablon var.

Sorun şu ki bundan 5 sonra sene manyağın biri Hank Pym’in filmi yapsa ve –atıyorum- bu film bir fenomene dönüşse, o güne kadar yapılmış en başarılı çizgi roman bazlı film olsa, bu filmin 2.si çekilirken çizgi romanlarda da Hank Pym crossover’ı mı okuyor olacağız? Kabustan başka birşey değil.

HankPymm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s