JLA: Yeni Dünya Düzeni

JLA

Grant Morrison tarafından yazılan ve Howard Porter tarafından çizilen Yeni Dünya Düzeni, o zamanki ismiyle Arkabahçe, şimdiki adıyla Gerekli Şeyler yayınları tarafından yayınlanmış. Online kitapçıların kataloglarını karıştırdığımda Yeni Dünya Düzeni görülse bile sanırım yeni basımı yok. Bu yüzden internetten ya da büyük kitapçılardan bulunabilmesi çok olası gözükmüyor. Ben tesadüf eseri Kadıköy’deki çizgi romancıların birinden aldım. Bu tip yerleri denemek daha mantıklı. Belki Gerekli Şeyler’in kendi mağazasında da vardır.

Yeni Dünya Düzeni 1997 yıılında Amerika’da yayınlanmaya başlayan JLA serisinin ilk 4 sayısında süregelen maceranın toplandığı  cilt.

Kısaca özet geçecek olursak: Günlerden birgün beyaz sarayın tepesinde 1 mil çapında bir uzay gemisi belirir ve potansiyel tehlike karşısında tüm dünya alarma geçer. Ancak çok zaman geçmeden bunun sanıldığı gibi bir tehlike olmadığı anlaşılır. Evet, gelenler uzaylılardır ancak “barış içinde” gelmişlerdir ve “dünyayı kurtarmak” istemektedirler. 6 kişilik bir takım halinde gelen bu rengarenk uzaylıların herbirinin kendine özgü güçlerinin olmasının yanı sıra, neredeyse her biri Superman kadar güçlü ve yenilmezdir.

Nerden geldiği, ne idüğü belirsiz bu uzaylı arkadaşlar hemen icraata başlarlar. Çöllerdeki iklimi değiştirp yapmur yağdırır, dünyanın çeşitli bölgelerinden topladıkları miyonlarca tonluk verimli toprağı daha verimsiz bölgelere yerleştirirler. Superman ve Justice League ise bu olanları karışmadan izler. Uzaylı arkadaşlar hergün yaptıkları bu tarz “iyiliklerle” gittikçe kamuoyunun desteğini de almaya başlarlar. Hatta iş süper-kötülerin tek tek yakalanarak bu uzaylı arkadaşlar tarafından yargısız infazlarına kadar gider. Çok geçmeden JLA uzaydan gelen bu yeni “kahramanlarının” niyetlerinin göründüğü gibi olmadığını anlar ve savaş başlar.

JLA: Yeni Dünya Düzeni’nin yukarıda da gördüğünüz gibi “bayat” sayılabilecek bir konusu var. Ancak Yeni Dünya Düzeni’ni okurken eğlendiğimi söyleyebilirim. Yazar zaten modern çizgi roman okurlarının yakından tanıdığı bir isim: Grant Morrison. Morrison çok yönlü ve yetenekli bir yazar olmasına rağmen bu ciltte aşırıya kaçmamış. Hatta daha gelenekçi bir tarz izlemiş. Süper kötüler ortaya çıkıyor, planlarını uyguluyorlar ve süper kahramanlar da herşeyi yoluna koyuyor. Hikayede ne çok fazla bir süpriz ne de “twist” var. Diyaloglardan, karışık komplolardan ve dramadan daha öte bolca aksiyon üzerine kurulmuş bir hikaye. Konu olabildiğince basit ve hatta mantıksızlığa kaçar bir biçimde anlaıtılıyor ancak zaten bu cildi de bu kadar eğlenceli yapan bu. Bütün bir cildi bir çırpıda okudum. Konu bayat olsa bile bu, bunun güzel yazılmış bir çizgi roman olduğunu ve bence hedefine ulaştığını gösteriyor.

Çizimler için 90’ların sonlarındaki trende uygun olduklarını söyleyebilirim. Aslında bana biraz aynı dönem X-Men’i hatırlattı (90’ları sonu X-Men’i hiç sevmem). Çizimler köşeli, oldukça canlı ve harketliler dolyısıyla macera içerisinde bolca gördüğümüz aksiyonla örtüşüyorlar. Ancak bir yandan da biraz kaotik olduklarını söylemem gerekiyor. Bu hareketli çizimlerin üzerine, A sınıfı bir dergi için o dönemin olmazsa olmazlarından capcanlı bir renklendirme de gelince bazı kareleri anlamak gittikçe güçleşiyor.

Baskı, kağıt kalitesi ve çeviri her ne kadar güzel olsa bile yine orjinalinden daha küçük formatta basılmış ve ciltllemesi de kötü. Sayfalar yine dağılıyor.

Sonuçta çok iyi bir çizgi roman olduğunu söylemek zor. Ancak benim gibi sadece iyi vakit geçirmek istiyorsanız ve bulabilirseniz alın. Yağmurlu bir pazar öğleden sonrasında can simidi gibi gelebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s