Bruce Wayne’in Dönüşü

2008 yılının sonlarında gazetelerde, televizyonlarda ve diğer haber kaynaklarında şu tarz haberlerle karşılaşmış olabilirsiniz. Ben o sıralar çizgi roman okumaya biraz mola vermiştim ve Bruce Wayne’in öldürüldüğünü de bu şekilde öğrendim. Esasen bu, asılsız bir haberdi. Bu habere göre Bruce Wayne R.I.P. isimli maceranın sonunda ölüyordu. Aslında Bruce’un AKA Batman’in öldüğü falan yoktu. Sadece maceranın ismi “R.I.P.” olduğu ve hikayenin sonu hafif muallakta bittiği için “Batman öldü” gibi haberler çıktı. Yoksa ortalıkta ceset falan yoktu. Batman’in ölümünü ve cesedi bundan 2-3 ay sonra  gördük. Bu sefer hakkaten nalları dikmiş gibi gözüküyordu:

Batman Final Crisis adlı mini seride Batman, anti-life equaition’ı kullanarak bütün varoluşu “kendisine” çevirmek isteyen, neredeyse tanrısal güçlere sahip bir uzaylı olan Darkseid’i durdurmak için bir kerelik de olsa “silah kullanmama kuralını” bir kenara koymuş ve Darkseid’i “tanrı öldüren kurşunla” vurmuştu. Darkseid ölmemiş ancak yaralanmıştı. İntikam olarak ise Batman’i Omega Işınları ile vurmuştu. Darkseid’in Omega ışınlarının birçok özelliği vardır: Direkt öldürebilir. Kurbanı Omega Sanctum denilen bir “cep evrenine” gönderebilir böylelikle kurban üstüste, her biri bir öncekiden daha kötü olan hayatlara reankarne olabilir. Batman’in başına ne geldiği ise biraz meçhul.

Bu yas dönemi ancak 1 ay sürer. Hiç yoktan biz okurlar arasında. Final Crisis’in son sayısının son sayfasında Batman’i taş devrinde görürüz. Batman bir mağara duvarına kendi sembolünü çizmektedir.

Bundan sonra Bruce Wayne 1.5 sene kadar ortalıkta gözükmez. Maskenin ve pelerinin altında artık ilk Robin olan Dick Grayson vardır. Ancak şimdiki Robin Timothy Drake Batman’in hala bir şekilde hayatta olduğuna inanmaktadır ve tarih içerisinde kaybolmuş olan Bruce Wayne’i bulmak için dünyayı arşınlamaya başlar.

Geçen ay ilk sayısı yayınlanan ve 6 sayı sürecek bir mini-seri olan “The Return of Bruce Wayne” Batman R.I.P., Final Crisis ve Batman & Robin dergilerinin yazarı Grant Morrison tarafından yazılıyor. Her sayı Bruce Wayne’i ayrı bir zaman dilimindeyken gösteriyor ve her sayı ayrı bir sanatçı tarafından resmediliyor. Dergi Final Crisis’in bırakıtğı yerden bayrağı devralıyor.

Return of Bruce Wayne henüz iki sayısı yayınlanmasına rağmen beni oldukça şaşırttı. Bu mini serinin zaten eğlenceli olacağını tahmin ediyordum ancak bu kadar komplike ve ileriye dönük bir seri beklemiyordum. Abartmış olmak istemem ama bu serinin sonunda bildiğimiz DC evreni büyük oranda şekil değiştirebilir ve benim de bu konuda birkaç teorim var.

Teorilere geçmeden önce ufak bir özet geçmek faydalı olacaktır (Eğer almayı veya okumayı düşünüyorsanız burada yazılanları okumamanızı tavsiye ederim):

Final Crisis macerası boyunca Batman Darkseid tarafından kilit altında tutuluyor. Darkseid’in amacı Batman’in anılarını kopyalarak, onun özelliklerine sahip klonlar yaratmak ancak hiçbir klon Batman’in anılarını kabul edemiyor ve Darkseid’in planı başarısızlığa uğruyor. Darkseid bütün klonların yok edilmesi emrini veriyor. Batman kendini kurtarmayı başarıyor ancak Darkseid’in hizmetkarlı tarafından gördüğü uygulama sonucu anılarının büyük bir kısmını kaybediyor. Daha sonra ise Darkseid’in karşına çıkarak onu tanrı öldüren kurşunla yaralıyor, ancak Omega Işınları tarafından vurularak taş devrine postalanıyor.

Return of Bruce Wayne’in ilk sayısı kendilerini “Geyik İnsanlar” diye çağıran bir grup mağara adamının Final Crisis’in son sayısında Superman ve diğer kahramanların “dünya yok olursa” diye uzaya yolladıkları ve içine Batman,Superman, Wonderwoman’ın sembollerini ve Daily Planet’ın son sayısının basıldığı bir roketi bulmaları ile başlıyor. Roket her nasıl olmuşsa zamanda geriye giderek taş devrine gitmiş.  Geyik İnsanlar’ın şefi gibi gözüken MAN roketin bulunduğu noktada bazı ayak izlerini fark ediyor ve bu ayak izlerini yakınlardaki bir mağaraya kadar takip ediyor ve mağarada Bruce Wayne ile karşılaşıyor. Bu  süreç boyunca Geyik insanların “Blood Mob” adında başka bir klanla savaş halinde olduğunu da öğreniyoruz.

Bruce’un barınak olarak kullandığı mağara büyük ihtimalle Bat-Cave. Bruce’un mağaranın duvarlarına Batman, Superman ve Wonderwoman’ın sembollerini çizmiş olduğu görülüyor. Belki de Bruce Wayne yarım yamalak hafızasından kalanları bir şekilde aktarmaya çalışıyor.

Geyik insanlar Bruce Wayne’i aralarına alıyorlar. Klan aynı gece Blood Mob tarafından saldırıya uğruyor. Geyik İnsanlar’ın birçoğu ölüyor. Bruce Wayne bir tanrı-adam olarak görülüp tutsak ediliyor. Blood Mob’un şefi onun güçlerini alabilmek için güneş doğarken Bruce’u diri diri yemek istiyor. Ancak Blood Mob’un baskınından Bruce’un yardımıyla sağ kurtulmayı başaran “Boy” aynı gece Batman’i kurtarıyor ve tarihteki ilk Batman- Robin team-up’ı ile Blood Mob çetesinin hakkından geliyorlar.

Hikayenin sonunda, yani Bruce ve mağara adamı Robin’in Blood Mob’u patakladığı gecenin sabahında güneş tutulması olduğunu görüyoruz. Batman ve Boy bir şelaleden aşağı atlayıp bir su birikintisine düşerken görülüyorlar . Suyun içinden tek çıkan ise Boy  oluyor.

Blood Mob klanı ise şeflerini “tanrıları kızdırıp güneşi karanlıkta bıraktığı” gerekçesiyle klandan kovuyorlar. Aslında olan şey bir güneş tutulması. Şef topallayarak klandan uzaklaşırken bir lanet savuruyor ve  böylece Gotham ilk kez lanetlenmiş oluyor:

curse

Bütün bu mağara devri olayları haricinde ilk sayının son sayflarında Superman, Booster Gold ve Green Lantern mağara adamlarının yanında beliriyorlar. Belli ki zaman içerisinde kaybolmuş olan Batman’i arıyorlar.  Fakat anlıyoruz ki Superman ve diğer kahramanların Batman’i arama nedenleri onu eve götürmekten öte, Bruce’u kendi zamanına dönmemesi için uyarmak. Superman, eğer Bruce geri dönmeyi başarırsa 21. Y.Y.’daki herkesin öleceğini söylüyor.

İlk sayının sonunda Bruce Wayne düştüğü su birikintisinden çıkıyor ancak gözlerini açtığında başka bir zaman diliminde olduğunu görüyor. Yanında ise bir kadın var. Kadın belli ki onun suyun içinden birden fırlamasına şaşırmış. Batman’in sudan çıkmasına yardımcı olan kadın “senin bindiğin nasıl bir at böyle?” diye soruyor Batman’e. Bir sonraki sayfada ise Batman’in içinden çıktığı  aynı su birikintisinden fırlayan bir canavar görüyuoruz ve ilk sayı tamamlanıyor.

İkinci sayı, tam olarak birincinin bıraktığı yerden devam ediyor. Batman yaratıkla savaşmaya başlıyor ancak kareler gitgide kararıyor. Ne olduğu pek anlaşılmıyor. Bruce gözlerini derme çatma bir evde açıyor ve yine aynı kadının başucunda olduğunu görüyor.  Gözlerini açar açmaz duvarda asılı duran, ne olduğunu tam olarak hatırlayamadığı bir sembol Bruce’un dikkatini çekiyor:

sedmmmb

Bunlar olurken Superman, Booster Gold, Green Lantern ve Doktor Hunter’ı yokoluş noktasındaki bir uzay istasyonunda görüyoruz. Yokoluş noktası evrendeki enerjinin tamamen tükendiği ve herşeyin mutlak sıfıra ulaşarak hareketin sonlanarak donduğu yani -bir nevi- evrenin öldüğü nokta. Yokoluştan 10 dakika önce kahramanlar aslında kozmik bir kütüphane olan bu uzay istayonuna geliyorlar.  Bu istasyonda varoldukları evren içerisinde süregelmiş bütün kayıtların tutuluyor. Kahramanların amacı Omega Işınlarını takip ederek zaman ve uzay içerisinde Bruce Wayne’in yerini saptamak. Burada geçen diyaloglarla yazar kafasındaki evren ve süreklilik kavramlarını da okuyucuyla kozmik kütüphanecinin ağzından paylaşıyor:

universe

Daha sonra ise tekrar geçmişe dönüyoruz. Ne kadar zamanın tam olarak geçtiğini anlayamasak bile Bruce Wayne hala aynı zaman dilimi içerisinde. Bruce isminin Mordecai olduğunu söylüyor ve kendini klise tarafından görevlendirilmiş bir “cadı avcısı” olarak tanıtıyor. Fakat Gotham’a gelişinden öncesine dair aklında hemen hiçbir anı yok. Bruce’u şeytanın işi olduğu iddia edilen aslında basit bir cinayet davasın olan bir olayı çözerken okuyoruz. Kim olduğunu hatırlamasa bile hala dedektiflik hisleri ve ahlak anlayışı yerli yerinde. Ahlak kurallarının hala onun için yerli yerinde olması Bruce’un başına iş açıyor ve fanatiklikten gözü dönmüş bir başka cadı avcısı olan Malleus ile tartışıyor.

Malleus’un ne kadar fanatik olduğunu gören Bruce Annie’yi uyarmaya gidiyor. Annie aslında hristiyan değil. Kendini diğer insanlardan soyutlamış biçimde kasabaya yakın bir klübede yaşıyor. Yukarıda da bahsettiğim gibi süper kahramanların simgelerinden oluşan takılar taşıyor ve daha çok doğanın güçlerine inanıyor. Zaten kendisi de Malleus’un tanrısı ve şeytanıyla kendilerininkilerin aynı olmadığını söylüyor. Hatta ve hatta Annie’nin eskiden Yarasa-İnsanlar diye çağıran bir  insan topluluğundan bahsediyor ki bu aslında ilk bölümde Batman’in Blood Mob’a karşı savaşlarında yardımcı olduğu Geyik İnsanlar’ın Batman gittikten sonra kendilerine taktıkları isim.

Aynı günün akşamında bir ejderhanın ormanın içinde insanlara saldırdığı haberi geliyor. Malleus Bruce’u da alarak ormana gidiyor ve görgü tanığı ile konuşuyorlar. Malleus ertesi gün güneş tutulması olacağını ve dikkatli olmaları gerektiğini, -fanatikçe- bu olayın şeytana dair bir alamet olduğunu söylüyor. Güneş tutulması kelimelerini duyan Bruce’un kafasında bir şimşek çakıyor. Bruce Malleus’un –sözde ejderhayı- avlamak için ormana gireceğini öğrenince tekrar Annie’yi uyarmaya gidiyor.

Annie’yle girdikleri bir tartışmayla kız gerçekleri söylemeye başlıyor. Bruce aslında Mordecai değil. Annie sonsuza kadar onunla olacak birinin varolması için bir dilekte bulunduğunu ve bu sırada o yaratıkla beraber Bruce’un şelaleden fırladığını söylüyor. Mordecai’nin aslında çoktan ölmüş olduğu, Annie’nin de Bruce’a Mordecai’nin giysilerini giydirerek, kendisini Mordecai zannetmesi istediğini anlıyoruz. Bruce Annie’den kendisini bulduğu mağaraya götürmesini istiyor. Burası büyük ihtimalle Bat-Cave. Mağaraya ulaştıklarında tekrar yaratıkla karşılaşıyorlar. Bruce yaratıkla savaşmaya başlıyor ve Annie’ye kendisini kaçıp kurtarması gerektiğini söylüyor.

Annie kaçarak uzaklaşıyor ve evine dönüyor. Ancak eve gelddiği zaman Malleus ve adamları ile karşılaşıyor. Malleus onu bir cadı olmakla suçluyor ve elinde tuttuğu süper kahramanların işaretlerinden oluşan sembole sahip kolyeyi buna bir kanıt olarak sunuyor ve Annie’yi bir cadı olduğu gerekçesiyle yaktırıyor. Burda işler iyice karııyor ve Annie’i yanarken Gotham’ı ve Malleus’u ikinci kez lanetliyor. Bunu yaparken de Malleus’un gerçek ismini kullanıyor:

Return of Bruce Wayne #2 030

Bütün bunlar olurken zamanın yokoluş noktasındaki süper kahramanlarımız da kozmik kütüphaneciyle muhabbetlerini sürdürüyolar ve sanırım Malleus’un gerçek isminden sonraki ikinci şok da bu sırada geliyor: Kütüphaneci aslında Bruce Wayne. Superman bunu görünce Darkseid’in kendisini kullandığı yönünce Bruce’u uyarıyor. Ona Darkseid’in anılarını yok ettiğini ve Bruce’un  “hayatta kalma içgüdülerine” güvenerek taş devrine yolladığını, aslında Darkseid’in Bruce’un geri dönmeyi başaracığını bildiğini ve buna güvenerek onu yani Bruce’u, 21. Y.Y.’daki tüm yaşamı yok edecek bir tür bubi tuzağına çevirdiğini söylüyor.  Bruce ise Superman ve diğerlerini kendisini durdurmaya çalışmamaları konusunda onları uyarıyor, ve ona güvenmeleri gerektiğini söylüyor.

2. sayının son sayfalarında güneş tutulması ile beraber Bruce Wayne tekrar zaman içerisinde savruluyor ve bir korsanın ayaklarının dibinde gözlerini açıyor.

Yazının başlarında da dediğim gibi seri oldukça sağlam. Hatta şu aralar alınabilecek en iyi fasiküllerin bunlar olduğunu düşünüyorum.

Gelelim teorilerime. Genellikle çizgi romanlarla ilgili ön görülerim pek tutmuyor ve burada yazacaklarım için de elimde bir kanıt ya da delil olduğunu söylemek yanlış olur. Bunlar daha çok içime doğan şeyler:

 1. Final Crisis adlı maceradan sonra jack Kirby’nin New Gods önderliğindeki Fourth World’ün sonu geldi ve başını Geof Jhons ve Grant Morrison’un çektiği Fifth World başladı. Fifth World’ün özelliği Etten kemikten insanların artık tanrıların yerine geçmesi denebilir. 1. sayıda Bruce’u duvara Batman, Superman ve Wonder Woman sembollerini çizerken görüyoruz. 2. sayıda ise Annie’nin evinde aynı sembollerden oluşan süsler ve kızın da aynı sembollerden yapılma bir kolyeye sahip olduğu görülüyor. Aynı zamanda Annie Bruce’a Yarasa-insanlardan bahsediyor. Anlaşılan o ki Batman’in ilk çağlara yaptığı yolculuğun etkisi bir “Yarasa kültü” başlatmak olmuş. Fakat sembollerin 3 tane olduğu ve Annie’nin taktığı kolye düşünülürse bu  Superman ve Wonderwoman kültlerinin de habercisi olarak yorumlanabilir. Bu da bu 3 kahramnın efsanelerinin bütün tarihe yayılması demek ve bu da 5. dünya ile öne sürülen “insan-tanrı” kavramını tamamlıyor. Dolayısıyla “New new Gods” acaba Bruce, Diana ve Clark mı? Eğer böyle ise DC sürekliliği üzerindeki ağırlıkları iyice artacak gibi.
 2. Bu 2. söyleyeceğim aslında şu postta da söylenmiş. Annie’nin lanetlediği Nathaniel Wayne aslında Batman R.I.P. sırasında Batman’in burnundan kan getiren ve delicesine Bruce’un babası Thomas Wayne olduğunu iddia eden/kendini buna inandırmış olan Dr. Simon Hurt. Dr. Hurt’un nasıl zaman yolculuğu yaptığı bir muamma olsa bile Batman & Robin isimli yine aynı yazar tarafından yazılan ve Bruce’un yerine Batman olarak geçen Dick grayson’ın maceralarının anlatıltığı dergide Hurt son zamanlarda birşeylerin peşinde olarak gösteriliyor. Ayrıca Batman & Robin 10. sayıda Wayne ailesinde Bruce’un babası dışında da bir Thomas Wayne olduğunu öğreniyoruz. 1760’lı yıllarda yaşamış olan bu Wayne Barbatros adındaki antik bir yarasa-şeytana tapan biri olarak tanımlanıyor. Alfred ondan Wayne ailesinin “kara koyunu” olarak bahsediyor. Aynı sayıda Dick, Bruce’un tarih boyunca Wayne malikanesinde bıraktığı izleri araştırırken gizli bir mağara keşfediyor. Duvarlardaki simgelerden burada bir şeytana tapınma ayinin gerçekleştirildiği ve bunun Thomas Wayne tarafından yapıldığı anlaşılıyor.
 3. Return of Bruce Wayne hikayesinin sonuçlarından birinin “Batman’i kendi kendine Batman olmaya mahkum ettiği” çıkacağını düşünüyorum. Annesi ve babasının öldürülmesi gerekli motivasyonu sağlasa bile, Bruce’un onların ölümünden önce yarasa mağarasına kaza eseri düştüğünü biliyoruz. Bu hikayeyle beraber Bruce’un esasen Batman olmak dışında bir seçeneğinin olmadığını, zaman yolculukları sırasınca istemsizce de olsa bunu kendi kendine yaptığının ortaya çıkacağını zannediyorum.
 4. Darkseid geri dönecek (aman ne süpriz).
 5. Bu söyleyeceğim iyicene uçuk kaçıcak ve çok çok büyük ihtimalle –hem de asla- olmayacak ancak Joker’in de Wayne ailesi ile bir bağlantısının ortaya çıkacağını hatta aile fertlerinden biri olacağı gibi bir fikre kapıldım. Ama olmaz o di mi?

6 thoughts on “Bruce Wayne’in Dönüşü

 1. Joker’in kimliğini açıklayacaklarını sanmıyorum.89daki Tim Burton filminde Jack Napier olarak lanse edildi. The Killing Joke’daki origin hikayesi bile geçerli sayılmadı.Benim abuk teorime göre Joker Dick Grayson’ın karşısına çıkacak ve Dick onun karşısında hiçbir şey yapamayacak.Sonunda Joker’ı durdurmak üzere Wayne geri dönecek.
  Bu arada sormak istediğim 2 soru var.R.I.P sonunda Batman kayboluyor.Final Crisis’te nasıl beliriyor. Ölmese bile ağır yaralı olarak çıkmıştır o patlamadan. FC’nin ilk sayısını okuyamadım.
  İkinci olarak Joker’ın Jim Gordon’a olan kininin özel bir sebebi var mı? Anladığım kadarıyla şehirdeki en idealist ve ruh sağlığı en yerinde olan insan olarak görüyor ve buna gıcık oluyor.Bunun dışında bir sebebi var mı?

 2. Öncelikle benim yazmak isteyipte yazamadığım bir yazı yazmışsın tebrik ederim 🙂

  Teorilerinle ilgili konuşacak olursak

  1-Böyle bir şey hiç düşünmemiştim açıkcası. Olabilir ama ben pek ihtimal vermiyorum.

  2-Morrison Dr. Hurt’un Şeytan olduğunu söylemişti. Batman: Gothic’ten beri gelen bir konu bu. Bruce’un Şeytanla mücadele etmesi. Ama Hurt’un bir Wayne çıkması da olası.

  3- Katılıyorum. Bruce kendi başını yakmışa benziyor. Ya da Bruce’u Batman yapan Darkseid’da diyebiliriz.

  4-Darkseid elbet geri dönecek ama RoBW’da mı olur bilemiyorum.

  5-Çok uzak ihtimal. Joker’e bir anlam katmaya hiç gerek yok, kahramanla bir bağ kurmaya hiç gerek yok. O olduğu haliyle güzel.

  Carnage- RIP’ın sonunda kaybolan Batman’in geri dönüşü 2 sayılık Last Rites(Final Crisis ile bağlantılı) serisinde gösteriliyor. Daha detaylı anlatımını Batman 701. sayıda başlıyacak macera ile göreceğiz sanırım.

  İkinci soruna gelirsek Joker’in herhangi bir şeyi özel bir sebepten dolayı yaptığını sanmıyorum.

 3. Bak Gothic’i bilmiyordum. Bugün iki tane şey öğrendim senden Tengunner.
  Joker’le ilgili saçmaladım zaten:D Joker’in kimliğini açıklamak Lost’a çekilen finale benzeyecektir. Bütün karizması gidecektir. Olacak şey değil tabii ki ama hani dedim. İkiz kardeş olduklarını bile düşündüm bir ara hehe:)

 4. Geri bildirim: Batman #700 « Ava Giden Avlanır

 5. Geri bildirim: R.I.P. ve Final Crisis arasında Bruce Wayne’e ne oldu? « Ava Giden Avlanır

 6. Geri bildirim: Geçtiğimiz 2 hafta « Ava Giden Avlanır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s