Spider-Man Okumak

Son yıllarda amerikan çizgi romanları  bir yazarın o karakter üzerindeki “run”ı olmaktan çıktı. Eğer bir yazar o seriyi 100 sayı boyunca yazıyor olsa bile –belki biraz da ticari sebeplerden dolayı- bu 100 sayıyı kronolojik olarak birbirini takip eden ancak kurgusal olarak birbiriyle bağlantısı olmayan maceralara bölüyor. Dolayısıyla birçok çizgi romanı değişik yazarların bakış açılarından okuyabiliyoruz ya da tek bir yazar bildik karakterleri kullanarak yeni öyküler anlatabiliyor.

Ancak bazı dergiler var ki onları kim yazarsa yazsın, o yazarın, o dergiyi yazarken kendi öykülerinden ya da bakış açısından önce okuyucuların  dergiden beklentileri göz önünde bulundurması gerekiyor. Bu tip dergiler kendi standartlarını belirlemiş oluyorlar ve genelde bu standartlar da yüksek oluyor. Spider-Man de bunlardan biri.

Hoz Comics’in çok güzel bir kararla seçtiği J. Michael Straczynski imzalı öyküleri okurken, anlatılan öykülerin bu “Spider-Man standartlarının” rahatça yakalandığını hissettim.

Spider-Man’i yazmak diğer çizgi romanları yazmaktan daha  farklı  olmalı. Örneğin bir İç Savaş’ı ya da Iron Man Extremis’in son sayfasını bitirdiğiniz zaman arka kapağı kapar ve derin bir nefes alırsınız. Hikaye sonlanmıştır ve  doymuşsunuzdur. Spider-Man’de ise hiçbir zaman bu duyguyu hissedemezsiniz.  Aradan yıllar geçse, örümceğin kostümü onlarca kere değişse,derginin sayfaları her türlü çizeri görmüş olsa bile Spider-Man’in özünde  “bakalım gelecek sayı ne olacak?” vardır.

Straczynski’in öykülerinde bir okur olarak spider-man’den beklediğim hemen herşeyi buldum. Üstüne üstlük Hoz Comics’in ciltleri önemli ve okuması zevkli bir hikaye olan Öteki ile başlıyor. Öteki’de Spider-Man, bir nevi totem yiyici olan Morlun’dan ölesiye dayak yiyor ve bir süreliğinde ölüyor. Öğreniyoruz ki bildiğimiz örümcek adamın güçleri iceberg’in görünen  yüzüymüş ve gözükmeyen taraf ne kadar ilginç olsa bile hiç de aydınlık değil. Örümceklere özgü bir nevi kabuk değiştirmeden sonra Peter Parker yaşama geri dönüyor ancak geri dönüşünün de bir bedeli var: Peter artık “rüyasında insan olduğunu gören bir örümcek mi, yoksa örümcek olduğunu gören bir insan mı?” olduğuna karar vermek zorunda…

Derken Marvel evreninde  İç Savaş patlak veriyor.Spider-Man’in  3. ve 4. cilteri yine Hoz Comics tarafından türkçe yayınlanmış olan İç Savaş adlı hikaye ile ele ele yürüyor. Her ne kadar hikaye anlaşılsa bile İç Savaş’ı  okumanızı da tavsiye ederim.

Bu ay 5. cilt çıktı. Henüz satın alamadım ancak daha önceden ingilizce olarak okumuşluğum var. Örümcek Adam May Hala’sını vurdurduğu için Kingpin’den feci biçimde intikam alıyor. Hoz Comics aynen devam ederse de bu ciltten sonra sanırım One More Day adlı macera gelecek .Böylelikle Straczynski’in de Spider-Man “Run”ı sonlanmış olacak. Bundan sonrası hakkında ise bir fikrim yok ve açıkcası Hoz Comics yayınlayana kadar da öğrenmeyi düşünmüyorum.

Son olarak eğer Hoz Comics’ten birileri burayı okuyorsa bir şikayetim olacak: Ciltler çok güzel ancak güzel oldukları kadar sağlam da olsalar daha iyi olur. Ne de olsa bunlar fasiküllerin bir araya geldiği ciltler öyle değil mi?  3. Cilt olan “İç Savaş Yaklaşıyor”un sayfları cııırt cııırt dağıldı.

4 thoughts on “Spider-Man Okumak

  1. One more day’den sonra kalite biraz düşüyor.New Ways to Die gibi klas maceralar da var fakat her zaman iyi öykü yazılmıyor.

  2. Evet gördüğüm kadarıyla yazar da 2 3 sayıda bir değişiyor. Yani devamlılık arz eden bir olay olmuyor sanırsam. Ancak esas merak ettiğim Öteki adlı öyküde ortaya çıkan şeylerin devam ediyor mu yoksa üzerine sünger mi çekiliyor?

  3. The Other’da olduğu gibi iğneleri çıkmıyor spiderın ayrıca 20 ton değil eskisi gibi 10 ton kaldırabiliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s