8 thoughts on “Anti-Life Equation

 1. “I live for Anti-Life. I die for Anti-Life. Freedom is surrender to Darkseid!”

  Final Crisis’teki tek güzel şey Darkseid’di 🙂

 2. Ya Dark Seid’ı hakikaten ürkütücü yapmışlardı Final Crisi’ta. Ama bence maceranın genel bütünü de oldukça güzel. Softcover’ı çıkmış. almayı bile düşünüyorum açıkcası.

 3. Grant Morrison bence yapmak istediklerini yapamadı Final Crisis’te. 6,5 Sayı boyunca Darkseid’ı, son 15 20 sayfada da Mandrakk’ı ana kötü olarak yazdı. Hikayenin bütünlüğü yok. Yan seriler Beyond ve Submit de yeterli değil. Toplamda 10 sayı yetmemiş yani Morrison’a. Fikirler taşıyor dergiden.

  Bütün seri boyunca kahramanlar etkisiz kalıyor. Günü kurtaran Sivana ve Luthor. Son sayı ve hikayenin sonu küfür gibi. Final Crisis’in en büyük sıkıntısı çokluevrenin zorla seriye sokulması. Sadece Fourth World ile ilgili olsaydı keşke.

  • Hmm. aslında dergilerin yetmediği konusunda sana katılıyorum ve evet bence de en sonunda Mandrakk damdan düşer gibi geliyor. Ancak “dünyayı kurtarma” konusunda Superman’i de çok yabana atmamak gerektiğini düşünüyorum.
   Bence oldukça iyi bir crossover. Zaten Dc’ninkiler Marvel’a neredeyse hep kök söktürmüştür. Ancak dediğin gibi son sayı biraz nanay. Ancak Final Crisis’la beraber epey birşey de değişiyor DC evreninde. Herşeyden önce yanlış anlamadıysam monitorler ve 52 yok oluyor. Tekrar çok-çoklu-evren geri geliyor.
   Aslında Morrison bence Final Crisis 12 sayı olsa bile anlatacağını anlatamıyor olabilir. Yani Batman’i göz önüne getiriyorum. Adam 652. sayıda mı ne yazmaya başlamış ama o sayılarda ortaya çıkan bazı şeyler taa R.I.P.’e kadar dayanıyor. Ya da Infinite Crisis. Her ne kadar başı sonu belli olan bir macera olsa bile 52’nin varlığı (eğer okuduysan) 52 adlı haftalık derginin sonunda taa 1 sene sonra ortaya çıkıyor. Final Crisis ile de aslında herşeyin bittiği falan yok. O biraz işin aksiyon tarafıydı. Ortaya çıkacak evren/süreklilik modeli Reutn of Bruce Wayne’in sonunda ortaya çıkacak sanırım.

   • Aslında ben Final Crisis ile DC’de pek bir şeyin değiştiğine inanmıyorum. Karakterler açısından Martian Manhunter öldü ama geri geldi, Aquaman’ı dirilttiler ama Geoff Johns Blackest Night’ta Aquaman’i kullanacağı için paralel evren bahanesi uydurdular.

    Hawkman&Hawkgirl öldü ama yine Geoff Johns’un planlarına ters düştüğü için yok sayıldı. Ortada ciddi bir editöryel başarısızlıkta var. Amanda Waller’ın hala Checkmate’de ne işi var?

    Monitörler yok oldu zaten bir etkileri ve gerekleri yoktu. Bir de sanırım artık 52’den fazla evren var. Ama Final Crisis’in genelinde okuduğumuzun bunlarla alakası sınırlı. Morrison’un Batman dergileri gibi(Batman&Robin ve Return of Bruce Wayne hariç, o ikiside bence nefis) Final Crisis’i potansiyelini değerlendirememiş buluyorum. Ya tamamen Monitörlere ya da tamamen Fourth World’e odaklanacaklardı.

    Ortaya çıkacak evren/süreklilik modeli Return of Bruce Wayne yerine yine Morrison’un yazacağı açıklanan Multiversity isimli mega macerada açıklanacaktır. RoBW da bu konular yüzeysel geçilir diye tahmin ediyorum.

   • Ben aslında kimin ölüp kimin dirildiğine çok takılmıyorum artık. Yani eninde sonunda hepsi geri geliyor. Harbiden ölenler garibim Ryan Choi gibi B sınıfı ya da yan karakterler oluyor. Açıkcası senin kadar derinlemesine bilmiyorum Dc evrenini. Yani kim gitti, kim kaldı ve bunların birbirleriyle mantıksal bağlantıları ya da mantıksızca bağlantıları nelerdir bilemiyorum. Benim kafamda aslında biraz daha Marvel ile yarışıyorlar sanırım. Yani Marvel büyük eventleri ile DC’ninkileri karşılaştırıyorum ve DC çok çok daha güzel geliyor bu açıdan bana. Multivesity’i hiç duymamıştım, sen diyince biraz araştırdım. Çoğu geçen senenin haberi. Ancak bu RotBW’de gördüğümüz vanishing point ile ilgili birşey var. Dan Jurgens tarafından yazılacak 6 sayılık ve RotBW’e eşlik edecek bir mini-seri: Time Masters: Vanishing Point. Booster Gold, R.I.P. Hunter, Superman ve green Lantern’ın zaman içerisinde Bruce Wayne’i aramalarını konu alacak ve bir sonraki büyük evente öncülük edecekmiş. O da Multiversity olsa gerek.

 4. Geri bildirim: Bruce Wayne’in Dönüşü « Ava Giden Avlanır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s