Gezmeye Çıkan Adam

Son yıllarda, iki büyük şirketin de lokomotif dergilerinin geçtikleri kurgusal evrenler büyük bir değişim içerisindeler ya da öyle olduklarını söylüyorlar. Aşağıdaki teaserda SIEGE ibaresi üzerinde yazana dikkat:

Bununla kastedilen 7 sene önce Avengers Dissambled mini-serisiyle başlayan olaylar ki aslında bu olaylar gerçekten birbiriyle bağlantılı mı? Kısmen evet. Örneğin Secret Invasion Dark Reign’in başlamasına yol açmıştır gibi. Bu tip harketler bence bir çizgi roman firması için iyi birşey çünkü ellerindeki malzemenin dinamik ve değişken kalmasını sağlıyorlar. Legolarla oynamak gibi birşey bu: Ellenizde değişik boylarda, rengarenk,  çeşit çeşit lego var ve bunları istediğiniz gibi söküp çıkarabiliyorsunuz. Ancak hani dönüp bakınca Marvel’ın gerçekten yaptığı bu mu yoksa ellerindeki bu lego parçalarıyla (Avengers, kaptan Amerika, Demir Adam, Örümcek Adam) hep aynı tasarımı mı yapıyor?

Roman Yazma Sanatı adlı kitaptaki iddialardan biri şu ana kadar kurgusal yazın için kullanılabilecek 69 tane kurgu tipinin olduğudur (Kitap bunu iddia etmiyor, böyle bir iddianın varoluğunu söylüyor.) Marvel evreninin Siege sonrası hali ise bana biraz bu kurgu tiplerinden birini hatırlattı. Adını sanını hatırlamadığım için bu kurgu tipini “Gezmeye Çıkan Adam” olarak adlandıracağım.

Gezmeye Çıkan Adam için düşündüğüm zaman ilk aklıma gelen örnekler Lord of The Rings, Big Fish, Eurotrip hatta ve hatta Vampirle Görüşme. Bu filmlerin ortak noktası başkahramanların ellerinde olmayan ancak onları zorunlu kılan bir nedenden dolayı bir yolculuğa çıkmalarıdır. Yolculuk ve nedenleri tabii ki de çeşitlidir. Bu kurgunun finalinde başkahramanlar çıktıkları yolculuktan sağ salim biçimde yuvalarına varırlar. Yolculukları boyunca gördüklerinden ve tecrübe ettiklerinden dolayı olgunlaşmış ve en azından manevi biçimde büyümüşlerdir.

Marvel evreninin son yıllarda başından geçen olaylar da bana biraz bu kurguyu hatırlattı aslında. Yani Marvel Evrenini gezmeye çıkmış bir adam olarak düşününce epey birşey gördüğünü kabul etmem gerekiyor: House of M, İç Savaş (Bence Süper), Secret Invasion, Dark Reign..Peki Siege’le biten sözde bu 7 senelik zaman dilimi içerisinde ne oluyor? Bence olan şey şu: Adamın biri gezmeye çıkıyor, dağ tepe geziyor, dolaşıyor, tanışıyor, konuşuyor, mücadele ediyor ve sonunda yuvasına geri dönüyor ancak hiçbir şey öğrenmemiş ve yaşadığı tecrübelerden ders çıkarmamış olarak.

İlk örnekte de dediğim gibi aslında Marvel’ın elinin altında rengarenk bir lego koleksiyonu var ama o hep aynı evi inşaa etmeyi ve aynı odalara aynı karakterleri koymayı seviyor.

Bu yaratıcı kadronun eseri mi yoksa bir satış stratejisi mi bilmiyorum ancak bir marka olarak marvel’ı pazarlamada işe yaradığı kesin: Retcon. Ortada kesinlikle hedeflenen bir Pazar kitlesi var ki bu da ergenlik döneminin sonuna yaklaşan erkek çocuklar (benim gibi). Eminim Marvel’ın sayıları yüzbinlere varan ve bu yaş aralığının dışında bulunan sadık bir okuyucu kitlesi de vardır (yine benim gibi) ancak Marvel’a esas para kazandıranın bittabii çocuklar ve gençler olduğunu  düşünüyorum (elebette durum DC için de çok farklı değil bu noktada). Bu basit nokta aslında önemli çünkü çocukluk ve gençlik geçici şeylerdir. Bir nesil yetişkinliğe adım atarken ergenlik döneminde edindiği bazı şeylerden vazgeçer. Ancak bir neslin yerini hemen bir sonraki nesil alacağı için müşteri potansiyelinde azalma gibi bir tehlike yoktur. Ve hatta her seferinde bu potansiyeller eldeki ürünün daha değişik marketlerde (Burger King, Oyunlar, Sinema Filmleri, oyuncaklar…) satılması ile  daha da artmaktadır.

Dolayısıyla Marvel zaten bütün karakterlere, yerlere ve evrene sahip olduğuna göre aynı hikayeleri baştan baştan anlatmakta ne zarar var? Zaten bu hikayeleri “yeni birşey” diye kucaklayacak taze bir nesil varken. Dolayısı ile belki de Marvel Comics  “çalışan birşeyi bozmaya”  gerek olmadığını düşünüyor. Dc bunu yapmıyor mu? Evet yapıyor ama sonuçları Marvel’ınkilerden çok daha farklı ve ileriye dönük oluyor. Ancak o başka bir yazının konusu.

2 thoughts on “Gezmeye Çıkan Adam

  1. Geri bildirim: Modern Marvel Kronolojisi: Giriş « Ava Giden Avlanır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s