Dc vs. Marvel

1996 yılında Marvel ve Dc ortaklaşa yayınladıkları 4 sayı süren bir mini-seri’de herhalde amerikan çizgi roman fanlarının onlarca yıldır bekledikleri bir soruyu yanıtlıyor: Amerika’nın bu en büyük 2 çizgi roman üreticisinin süper kahramanları olaki karşılaşıp birbirleriyle mücadele etmek zorunda kalsalardı ne olurdu?

Ron Marz ve Peter David tarafından yazılan ve Dan Jurgens ve Claudio Castellini tarafından çizilen bu mini-serinin bence oldukça uyduruk olan hikayesi kısaca şu şekilde: Evrenin ve zamanın başından beri 2 kozmik varlık vardır. Bunlar şimdiye kadar kimsenin varlıklarını bile bilmediği, her iki evrendeki (Dc ve Marvel evrenleri) en güçlü varlıkların bile güçlerini katbekat aşan güçlere sahip bir nevi yaratıcı varlıklardı:

Milyarlarca yıldır varolagelen bu varlıklar kardeş olmalarına rağmen birbirlerinin var olduklarını bile unutmuşlardır ancak yakın zamanda yaşanan bir takım kozmik olaylar sonucu iki kardeş tekrar birbirlerinin varlıklarını sezerler ve her nedense hangi birinin daha güçlü olduğunu görmek için aralarında inatlaşırlar. Ancak birbirleri aralarında yapacakları bir savaş her iki evrenin de yıkımı ile sonuçlanacağı için kendi evrenlerinin ‘şampiyonlarını’ karşı karşıya getirmeyi daha uygun bulurlar. Her iki kardeş de kendi evrenlerindeki en güvendikleri kahramanları toplar ve karşılaştırırlar. 11 maçın sonucunda kaybeden evrenin yok olacağı bu mücadelede tek bir kural vardır: Rakiplerden bazıları birbirlerine o kadar denktirler ki mücadeleleri sonsuza kadar sürebileceği için maç sırasında “hareketsiz” kalan taraf o raundu kaybedecektir.

Hikayenin sonunda her iki evren de bir şekilde paçayı kurtarmayı başarır tabii ki. Ancak benim ilgimi çeken kısım hikayeden öte bu birebir yapılan maçlar. Gelin bu maçlara bir göz atalım ve çizgi romanda kimin kazandığına ve “gerçekte” kimin kazanması gerektiğine bakalım:

1. Raund: Captain Marvel Vs. Thor

Thor’u az buçuk çizgi roman ile ilgilenen herkes bilir. Kendisi İskandinav mitolojisinden fırlamış, Odin’in oğlu, Asgard’ın yıldırım tanrısıdır. Marvel evrenindeki en sağlam adamlardan biridir. Captain Marvel ise günümüz okuyucuları tarafından Thor’a nazaran daha az bilinen bir tiptir. Tengunner’un Marvel ailesi hakkındaki güzel yazısı karakteri çok tanımayanlar için aydınlatıcı olabilir.

Çizgi romandaki bu ilk roundu Thor kazanıyor. Ancak ne şekilde? Maçın tek kuralı olan karşı tarafın 1 saniyeliğine de olsa hareketsiz kalması vasıtası ile. Peki gerçekte ne olurdu? Hmmm zor soru. İki taraf da birbirinden güçlü desek yanlış olmaz. Ancak Mark Waid tarafından yazılan ve Alex Ross tarafından çizilen Kingdom Come mini-seri’sinin son sayısında Superman’in Captain Marvel tarafından tabiri-caizse eğer “ağzının yüzünün dağıtıldığını” görmüştük. Fakat Cap. Marvel bunu yıldırımlar vasıtası ile yapıyordu. Şimdi karşısındaki ise bizzat yıldırım tanrısı Thor. Dolayısı ile bence kafa kafaya bitecek bir mücadele. Ama yine de Cap. Marvel normalde bu roundu alır gibi geliyor bana.

2. Raund: Namor vs. Aquaman

Bu maç beni heyecanlandırdı işte. İki denizler imparatoru karşı karşıya. Kim kazanıyor? Yukarıdaki sayfaya bakarsanız eğer şık “balina hareketi” ile Namor’u hareketsiz hale getiren Aquaman. Peki gerçekte kim kazanırdı: Aquman Dc evrenindeki en eski ve göreceli olarak en güçlü karakterlerinden biri. Diplomatik konumu da, Namor’unkiyle hemen hemen aynı. İkisi de kendi evrenelerinde denizler imparatoru. Aquaman her ne kadar DC’nin sağlam karakterlerinden biri olsa bile Namor’la boyölçüşebileceğini zannetmiyorum. Namor Marvel’ın en eski iki karakterinden biri  ve şimdiye kadar Sentry ve Hulk da dahil kafa kafaya girişmediği tek bir adam dahi yok. Ve hepsini oldukça zorlamıştır. Dolayısı ile galip bence açık ara Namor AKA Sub-Mariner olurdu.

3. Raund: Flash vs. Quicksilver

İki evrende de birden fazla speedster olmasına rağmen kendi evrenlerinin en hızlı iki üyesi bunlar. Sonuç ne olur? Serinin yazarları bile bunu fazla üzerinde durmamışlar sanırım. Quicksilver’ın Mach 10 gibi hızlara erişebildiğini biryerlerde okuduğumu hatırlıyorum ama karşısındaki adam Flash. Bırakın Mach 10’u, sadece koşarak zaman içerisinde sıçramalar yapabiliyor kendisi. Eh sonuç da rahat bir galibiyetle Flash’ın oluyor zaten.

4. Raund: jubilee vs. Robin:

Hikayede bu ikisi birbirlerine görür görmez aşık oluyorlar. Hoş bir romantizm. Ama işin ucunda evrenlerin yok olması varken yine de birbirleriyle mücadele etmelerini kaçınılmaz. Jubilee iyi hoş ve tatlı bir kız. Kendisini ayrıca severim. Ellerinden rengarenk ışıklar çıkarır. Ancak karşısındaki Karanlık Şövalyenin sağ kolu olunca ışıkları nereye savuracağını bile bilemiyor. Boru değil, Robin bu. Jubilee’nin doğuştan sahip olduğu yetenekler karşısında, Timothy Drake kendi alın teriyle Batman’in sidekick’i olmuş bir karakter. Jubilee’nin hiç şansı yok. Zaten çizgi romanda da Robin oldukça rahat bir şekilde güzel kızımızı etkisiz hale getiriyor.

5. Raund: Green Lantern vs. Silver Surfer

İşte bu sağlam maçlardan biri. Green Lantern; Dc evrenine göre belki de galaksideki en güçlü silah olan, sahibinin iradesiyle doğru orantılı olarak hayal gücü ile yaratabileceği hemen herşeyi gerçeğe dönüştüren yüzüğün sahibi, 3. Green Lantern (ve benim en sevdiğim) Kyle. Fakat karşısındaki de gezegen yiyici Galactus’un elçisi Silver Surfer. Galactus’un elçisi olmasına rağmen gezegen yiyicinin ona bahşettiği güç öyle yüksek ki çoğu zaman Galactus girdiği mücadelelerde gümüş kayakçıyı da yanına ‘summon’luyor. Dolayısı ile iki karakterin de   gücü hemen hemen galaktik düzeyde. Zorlu bir maç. Zaten ikisi arasındaki mücadele de tek bir patlama sahnesiyle betimlenmiş. Kazanan kim? Silver Surfer. Gerçeğe uygun mu? Bence evet. Peki Kyle yerine 2. Green Lantern olan Hal Jordan olsa işler değişir miydi? Bilemiyorum valla. Ancak Hal Jordan’ın 90’ların ortalarında bütün bir Green Lantern Corps’u yok ettiğini düşünürsek eğer Silver Surfer için işlerin daha ciddi bir alacağı kesin olurdu.

6. Raund: Elektra vs. Catwoman

Çok uzatmaya gerek yok. Catwoman temelde çok iyi akrobatik yeteneklere sahip bir hırsız. Fakat Elektra ise kendi jenerasyonu içerisinde üstün yeteneklere sahip iki karakterden biri (Diğeri ise onun aşkı ve arch-enemy’si Daredevil). Üstüne üstlük doğduğu andan itibaren Ninja süikastçiler tarafından yetiştirilmiş. Catwoman’ın pek bir şansı olduğunu düşünmüyorum, bilakis çizgi romanda da Elektra galibiyet alırken çok fazla yorulmuyor. Görünen köy kılavuz isyemez. Bu ikisi arasındaki mücadele “hangisi daha fetiş?” şeklinde olsaydı eğer o zaman kaydadeğer bir mücadele okurduk (Valla iyi olurdu).

7. Raund: Wolverine vs. Lobo

İkisi de puro ve içki seviyor. İkisi de hafif Redneck’imsi. İkisi de barlara bayılıyor. Birinin daha çok country sevdiğini tahmin ediyorum, diğeri ise katıksız bir heavy metal’ci. İkisi de ulaşım aracı olarak değişik tiplerde chopper’lar kullanmayı seviyorlar. İkisinin de ağzı bozuk ve kendilerine has lafları var. ve ikisi de kendi evrenlerindeki diğer karakterler ile karşı karşıya geldikleri zaman karşılarındaki adama bir “gulp” dedirtiyorlar. İkisi de kendilerince ölümsüz sayılabilir. Birinin healing factor’u var. Öbürü ise cehennem tarafından bile istenmediği için ölemiyor. Zaten umrunda da değil.
Yukarıdaki sayfada da gördüğünüz gibi bu maçı Wolverine alıyor. Hmmm. İşte bu bana pek olası gözükmedi. Wolverine’ın hakkı yenmez. Manyak oğlu manyak Hulk ile bile kafakafaya girişmiştir. Lobo da bilakis Superman ile. Sorun şu ki Hulk Wolverine’i oldukça fena hırpalerken, Lobo birden fazla kere Superman’e kan kusturtmuştur. Dolayısı ile bu maçta ben Wolverine çok da şans tanımıyordum.  Ama ününden dolayı olsa gerek yazarlar Logan’ın galip gelmesine karar vermişler. Hadi ordan.

8. Raund: Storm vs. Wonder Woman

Aslında güzel eşleşme. Dc’nin en sağlam kadın savaşçısı, Marvel’ın yaşayan dişi tanrılarından birinin karşısında. Wonder Woman Olimpia tanrılarının gücüne sahip olsa bile Storm da kendi evreni içerisindeki en tehlikeli mutantlardan biri. Hava elementlerini kontrol edebiliyor. Eh buna yıldırımlar da dahil. Bir nevi Thor’un Kenya versiyonu. Dolayısıyla Thor Cap Marvel’ı yendiğine göre, Storm’un da Wonder Woman’ı yenmesi bu çizgi roman mantığına göre kaçınılmaz. Ama gelin görün ki gerçek bir maç olsa bu ikisinin arasındaki Wonder Woman’ın bu kadar çabuk düşeceğini zannetmiyorum. Ama yine de Storm kazanırdı gibime geliyor.

9. Raund: Superboy vs. Spider-Man

4 sayılık macera içerisindeki en güzel karşılaşma bence buydu. İki “zibidi” karşı karşıya desem abartmış olmam herhalde. Bol muhabbetli bir maç. İlk bakışta Superboy’un Superman klonu olduğunu düşnürsek ciddi bir avantajı olduğunu varsayılabilir. Ama rakibi de yılların tecrübesine sahip, Marvel’ın belki de en büyük karakteri olan ve herhalde hemen hemen bütün Marvel evreniyle bir defa dahi olsa kapışmış olan Spider-Man. Karşısındaki gerçek Superman olsaydı durum elbetteki farklı olabilirdi ancak bu karşılaşma her zaman için gücün değil, esas önemli olanın tecrübe olduğunu gösteriyor. Spider-Man ufak bir trick ile Superboy’u indirmeyi başarıyor. Bazılarınıza belki bu pek inandırıcı gelmeyebilir ama bu bir futbol maçı olsa en kalın sesimle ve avazım çıktığı kadar şunu söylerdim: “Armut dalda asılsın, ipne superboy nasılsın? O kiraz dudaklara, Peter Parker asılsın.”

10. Raund: Superman vs. Hulk

Babalar karşıkarşıya. İki karakteri de bilmeyen yok. DC’nin near-omnipotent’î Superman ve Marvel’ın bütün evreni titreten canavarı Hulk. İyi mücadele oluyor açıkcası, Superman her ne kadar oldukça zorlansa (bir gözü şişiyor adamın) sonucu tahmin etmek çok da zor değil: Galip Kal-El. Gerçekçi mi: Eh yani. Sonuçta Superman. Fazla söze gerek yok. Ancak dikkat çekilmesi gereken bir nokta buradaki Hulk’un kişiliği Hulk değil, Dr. Bruce Banner. Yani eleman Hulk’un vücuduna ve Banner’ın aklına sahip. Fakat Hulk’un takipçileri bilirler ki: Hulk gets madder, Hulk gets stronger. Dolayısı ile Hulk, eğer Banner yerine Hulk’un benliğine sahip olsaydı Superman’e epey bir kan kustururdu diye düşnüyorum. Hulk çok çok kızdığı zaman neler yapabileceğini World War Hulk’ta gördük (Her ne kadar WWH, DC vs. Marvel’dan yaklaşık bir 10 sene sonra yayınlanmış olsa bile). Ancak yine de Superman, Superman’dir. Gönlüm el vermez yeşil deve karşı kaybetmesine.

11. Raund: Captain America vs. Batman

İşte en sonuncu ve belki de en sağlam mücadele. İki tarafın da aslında süper güçleri yok. Ancak ikisi de kendi evrenlerinde süper güce sahip olmayan bir insanın gelebildiği en üst fiziksel (ve belki de ruhsal) özelliklere sahip karakterleri. Bunları bıraksanız herhalde sonsuza kadar kapışırlar. Zaten kendileri de aynı şeyi söylüyorlar. Ve gelin görün ki maç da hemen hemen berabere bitiyor diyebiliriz. Dövüştükleri kanalizasyonu su basıyor ve Batman Cap. America’yı kurtarıyor. Her ne kadar maç berabere bitse dahi benim oyum biraz gönül borcu dolayısı ile Batman’den yana.

Sonuçlar

Dc. Vs. Marvel’daki esas maçlar bu kadar. Bunlar yanında birçok ilginç karakterin de bir araya gelmesi ilginç sahneler doğuruyor: Perry ve J.J.Jameson, Darkseid ve Thanos gibi.

Resmi sonuçlar şu şekilde:

Görüyoruz ki Marvel’ın 6’ya 4 üstünlüğü var (Cap vs. Batman’i saymıyorum).

Bu da benim sonuçlarım:

Hoş benimki de çok farklı çıkmadı aslında. Ancak 1 puan 1 puandır. DC, Marvel’ı 6’ya 5 indirdi. Marvel evreni havaya uçtu tuzla buz oldu.

Valla çok eğlendim bu postu yazarken. Siz de eğlendiyseniz ne mutlu bana.

69 thoughts on “Dc vs. Marvel

 1. Keşke Punisher da olsaymış bu kapışmalardan birinde. 🙂 Green Lantern vs. Silver Surfer kapışmasında Hal Jordan olsaydı kesinlikle daha farklı bir sonuç olurdu. 😀

 2. eğlenceli olmuş. ama yine de spidermanin ( kriptonit ağı yoksa :))superboy u yenmesi ile wolverinein loboyu yenmesi mantıklı değil.( kendi içinde de bir mantığı olmalı değil mi kurgunun)

 3. ve wolverine hulku her zaman yenmiştir ama onu serbest bırakmıştır weapon x hulku tuttuğunda wolverine serbest bırakmıştır o yüzden loboyu yenmeside supermeni yenmeside hulku yenmesi mantıklı

  • dayanamayacağım artık bu yoruma cevap vermem lazım ne zaman wolwerine hulkı yenmiş kurgunun mantığında; hulkı dünyadan kovuyorlar hiç bir süper güç onunla baş edemiyor diye, asgardı altına üstüne getiriyor, asgardın cehennemini darmadağın ediyor kızdıkça gama radyasyonu daha çok güçlendiriyor süpermanı bile yenmesi gerekirdi yada berabere bitmeliydi. ya hulkı bu kadar güçlü yapmayacaklardı yada ona göre kurgu yapacaklardı. yani tüm marvel evrenini dağıtan hulkı yenen süperman marvel evrenini üfleyerek dağıtması lazım

   • Wolverine ve hulk konusunda haklısın ama söz konusu Süperman olunca orda bi durmak lazım. Süperman zaten gezegenlerle oynayan bir adam. Hatta hatırlarsan doomsday geldiğinde karşısına Justice League çıkmıştı ve hepsini dağıtmıştı. Süperman geldi işler değişti, zorlansa da onu yendi ki Doomsday her öldürüldüğünde (yenildiginde) daha güçlü olarak geri gelme gücü olmasına rağmen bundan sonraki karşılaşmalarda da Süperman Doomsdayi yenmiştir. Yani emin ol Süperman isterse Tüm marvel ham yapar 😀 Ek olarak şunu söyliyeyim, birkeresinde yine hulk ve süperman karşı karşıya gelmiş, süperman beklemediği bir anda yediği yumruktan sonra ayağa kalkıp hulkun yanına gelip şöyle der: Bak koca adam hazırlıksız yakalmış olabilirim ama ben istemedikçe dünyadaki hiçbir güç beni yerimden oynatamaz. der ve ardından seri halde hulkun yumrukları gelir ve Süperman de hareketsiz bir şekilde hulka sırıtır ve bir cm dahi kıpırdamaz.

 4. lobo konusuna gelirssek lobo nun bi kancası var başkada birkaç kılıç vb diyelimki wolver. onu üzerinde hiçbişi yokken kıstırdı sadece yumrula dalabilir ama wolwerinin pençeleri var(adamantiumlu) hem ikiside ölümsüz sayılabilir ama lobonun iyileşmesi daha uzun ve en kötüsü loboyu batman bile yenmiştir

 5. bütün yazdıklarımı geri alıyorum çopk özür dilerim loboyu başka bir karakterle karıştır dım LOBO en iyisi mask ta iyi tabi

 6. Bu çizgi romanı okuyalı çok uzun zaman olmuştu. Yazının çoğuna katılıyorum ama yılların comicvine battles forumu veteranı olarak -geç de olsa- birkaç itirazım var.

  Jubilee vs Robin
  Burada benim karakter olarak favorim Robin, Jubilee’nin de fazla hayranı sayılmam. Ancak Robin’in mutant olduğu dönemde potansiyel olarak en güçlü mutantlardan biri sayılan Jubilee’ye karşı galip gelmesi zor gibi. Belki tecrübesizliği dezavantaj olabilir ama ben yine de Jubilee’ye veririm bunu.

  Storm vs Wonder Woman
  Yani bu güç açısından o kadar adaletsiz bir eşleşme ki o kadar olur. Wonder Woman Superman seviyesinde bir karakter, Storm ona yakın bile değil. Storm’un en güçlü saldırıları Wonder Woman’ı en kötü ihtimalle yavaşlatır. Çizgi roman tarihinin en kötü yazılmış karşılaşmalarından biri olsa gerek o. Gerçi Lobo vs Wolverine, Namor vs Aquaman saçmalıklarını gördükten sonra garipsemiyorum.

  Spider-Man vs Superboy
  Spidey cidden tecrübe ve zeka olarak önde, ayrıca yine benim favorim olan taraf, ama arada yine çok büyük bir güç farkı var. Superboy alır.

  Captain America vs Batman
  Buna ben de beraberlik veririm çizgi romanda olduğu gibi. Combat ve stratejik zeka konusunda eşit sayılırlar ama Cap fiziksel olarak üstün. Super Soldier serumu bir insanın antremanla kazanabileceğinden fazlasını veriyor insana. Hatta Cap’in peak human’dan üstün olduğunu gösteren olayları da var. Öte yandan Batman de Batman yani.

  Kendi sonuçlarımı da yazayım scoreboard’a göre;

  1. Superman
  2. –
  3. Wonder Woman
  4. Superboy
  5. Lobo
  6. Flash
  7. Jubilee
  8. Namor
  9. Elektra
  10. Thor
  11. Silver Surfer

  İkinci yarıda Marvel’ın toparlamasıyla 5-5.

  • Jubilee’yi ben bilmiyorum yaa. Benim cahilliğim. Nasıl, en güçlü olayı ne okutturma bana wikipedia.. ehehe.
   Stowm WW’yi bilemedim. Aklıma hep Kingdom Come geliyor.

   • Jubilee olayında Emma Frost’un Jubilee istese atomu manipüle eder, atom bombası etkisi yarabilir gibisinden bir sözü vardı. En güçlü olayını da o söylüyor. Gerçi teoride bunlar tabii, örneğin Iceman de teoride omega level (onun da potansiyellerini Emma ortaya çıkarmıştı yanılmıyorsam ilk) ama o potansiyeli gösteremiyor, ikide bir paspas ediliyor. O yüzden Jubilee’nin tecrübesizliği Robin’e avantaj olabilir dedim zaten. Yani Robin’in kazanması atıyorum Wolverine’nin Lobo’yu dövmesi kadar anlamsız değil bana göre.

    Yalnız WW konusunda çok netim. Bir değil on Storm çıksa karşısına Wonder Woman ezer geçer. Hadi her şeyi geçtim Wonder Woman’ın hızına Storm’un reaksiyon hızı bile yetişemez.

 7. Wolverine’in yenilebileceği zerre aklıma gelmiyo zaten Superman in Hulk’u yendiği bi çizgi romandan bahsediyoruz sırf DC ezilmesin diye Superman yenmiş açık ve net tüm Marvel alemini dağıtan Hulk’u durdurmanın imkansız olduğunu bildikleri için olaya banner ı katmışlar hiç hoş olmamış…

  Wolvi’ye gelirsek Lobo’ya yenilmesi bana çok enterasan geldi bu arada Wolvi’nin yenildiği tek karakter HULK ha birde üstüne atom bombası attılar(hoş yine ölmedi sonra birleştirdiler adamı bkz. Wolverine vs Hulk) Hulk dediğimiz adam da belirttiğim gibi o evrenin yaratıcılarına bile kafa tutacak güçte birisi her kızgınlıkta daha güçlenen bi adamı yenemezsiniz bu imkansızdır bunu Superman in de yapması olanaksız. Neyse Wolvi’ye dönersek tekrar Lobo Superman’e kan kusturmuş ama iyileşme yeteneği ne düzeyde ? Wolverine gibi bi adamı yenmek için ya atom bombasına ya da Hulk’a ihtiyacınız var başkasının Wolverine’i yenmesi mümkünatsız…

 8. Hulk vs Wolverine animasyonunda çoğu kişi mücadelenin berabere bittiğini düşünsede Wolverine,Hulk’a göre daha iyi dövüştü hatta pençelerini Hulk’un kafasına geçircekken Stryker’ın ekibi oraya geldi ve o ekibin üyesi olan Deadpool Wolverine ve Hulk’u vurdu yoksa Wolverine,Hulk’u orda öldürecekti.Bunun dışında diğer karşılaşmalarında çoğunlukla Hulk galip gelsede Old Man Logan adlı çizgi romanda Wolverine,Hulk’un karnını paramparça ediyodu. (Hulk’un derisine hiçbir tür kesici,silah veya patlayıcı herhangi birşey zarar veremese bile Adamantium’un dünyadaki en sağlam şeyi bile rahatça kesebileceğini belirteyim.)

 9. Hmm bu yorumları yapan arkadaşın çizgi roman bilgisinden şüpheliyim…

  World War Hulk da gerçekçiliğin ve inandırıcılığın zerresi yoktur bu bir. Tamamen satış kaygısı ile gerçek ve mantık dışı bir Hulk öyküsüdür…

  İkinci olarak SENTRY WWH u çok rahat indirirdi, Ayrıca SENTRY yi de SUPERMAN çok rahat indirir…

  Çizgi roman dünyasında ve forumlarda her ne versiyonu olursa olsun HULK un Superman’ e karşı zerre şansı olmadığı bilinir…Aynı şekilde SENTRY nin de… O yüzden sanki şansı varmış gibi yazmanız komik. 🙂

  Supermanin yenmekte zorlanacağı rakip biraz THOR çokça da Silver Surfer dır nokta.

  ikincisi STORM vs WONDER WOMAN MI ?

  Şaka mı bu 🙂

  Wonder Woman neredeyse THOR la Superman le aynı ligdedir.

  Storm ne Allah aşkına, Bir yumruk, sadece o kadar…STORM sadece bir mutant ve normal bir kadından daha dayanıklı değil tüm gücüne rağmen. WW Superman in yumruklarına dayanabilen ve ciddi anlamda zorlayabilen biri SUPES u. Kıytırık yıldırımlar zerre etkilemez WW ı.

  Bileklikleri ile hepsini geri yansıtır. Süper hızı kementi gücü ile STORM u saniyeler içerisinde indirir.

  Bu crossover yapıldığında yani 90 larda X MEN ve STORM çok popülerdi ve bu crossover fan oylarıyla yapıldı… Bilmem anlatabildim mi 🙂

  LOBO Wolverine le kafa bulur afedersiniz, Captain Marvel Thor u gayette yenebilir.

  Eğer Hal Jordan olsaydı ( Parallax Hal Jordan olsa değil SS yanında birde Galactus u da alır, hemde çoook çook rahat, ama Parallax değil haliyle…) SS i yenerdi bence.

  Captain America çam yarması Batman e asla rakip olamaz geçiniz…

  Herşey uyduruk Super Soldier Serumla olmuyor ne yazık ki…

  • Bana captain marvel in thor dan üstün olduğu bir özellik söylermisin sadece zekası o da ne kadar işe yarar bilemem

  • Dc’yi tuttuğunu biraz daha az belli etseydin keşke.Bence eşleştirmeler yanlış.Bir vision olsaydı süpermeni yenebilirdi. Cap. ıda çok hafife almışsın.Bana göre kazanabilirdi. Black Panther olsaydıda işler değişebilirdi. Storm konusunda haklısın , onun yerine scarlet witch olabilirdi. Ama wolverine lobo’yu rahatlıkla öldürebilir. Silver surfer’da marvel evrenindeki en fazla kozmik güce sahip kişi. Galactusu bile yenmiş biri. Süpermen onu asla yenemez. Hadi green lantern konusundada haksız sayılmazsın ama zor iş. Ayrıca süpermene kafa tutacak birçok marvel karakteri var. Spectre , Gladiatör , Champion , Dr.Doom , Doctor Strange …. Fakat dediğim gibi karakter eşleştirmesi yanlış.
   Bana göre Marvel %51 Dc yi yenebilir.

 10. Spiderman in de Superboy istediği kadar acemi olsun zerre şansı yok.

  Birde şöyle denmiş Superboy yerine Superman olsaydı Spiderman e karşı farklı OLABİLİRDİ !!!

  Ha, farklı olabilirdi mi ?

  Doğru Spider Man nano saniyeler içerinde nakavt olurdu… 🙂

 11. Bence dc daha iyi yani güç değilde marvel çok saçma dc daha yaratıcıdır ben dc nin çizgi romanlarını okurken daha çok eğleniyorum ve batman c.americayı benzetir

 12. Ya benim anlamadığım şey Spider-Man nasıl yenmiş Superboy’u.Bu arada o Ben Reilly değil mi?

 13. bence thor a karşı cap marvel ın hiç şansıyoktu cap marvel yerine black adam olsaydı bence daha iyi olurdu bir de green öantern olarak kyle yerine hall orda olsaydıkesinlikle hall yenerdi catwoman normal akrobatik yeteneklere sahip bir hırsız değil o doğaüastü bir şekilde bu yetenekleri kazanıyor ve elektra yerine black cat olsaydı bence harika bir mücadele olurdu her ne kadar spiderman tecrübeli olsada super boy onu alt edebilirdi ve batman cap amerikayı zorla da olsa yenerdi wolverine her ne kadar harika bir karakter olsa da lobo sadece silahlarla değil kas gücüyle de onu yenebilirdi ban före sonuçlar şöyle olurdu
  Superman
  Batman
  Electra
  Greenlantern
  Thor
  Wonderwoman
  Superboy
  Aquaman
  flash
  Lobo
  Robin

 14. Aradan Çok Yıllar Geçmiş Hortlatmış Olmıyayım Ama Hulk un Süperman ı Yenmesi Gerekir Diyen Arkadaşa Gülmekten Yazasım Geldi 🙂

 15. Şunu Da Eklemeden Yapamadım 🙂

  Dayanıklılık: Bilinene göre Superman DC’nin en dirençli süper kahramanıdır.Evrenin en sert yumruklarına,dünyanın en güçlü patlamalarına dayanabilir.Bunun sebebi solar enerjinin getirdiği sertlik ve dayanma gücüdür.

  Süper Güç: Superman’in gücünün büyüklüğü tam olarak belli değildir. Gezegenleri yerinden oynatabilecek güce sahiptir. Superman DC çizgi roman karakterleri arasında fiziksel güç olarak en güçlü karakter kabul edilir. Tek eliyle 200 Kentrilyon kaldırmış (yanında bulunan kişi hala max sınırının bulunmadığını söylemiştir) ve yine tek eliyle (kendini daha da geliştirmesiyle) Çifte Karadelik taşımıştır.

 16. Superman vs Hulk kesinlikle berabere-Ama yine de Superman vs. Sentry tercih ederdim
  Wolverine vs. Lobo saçma bir eşleşme
  Thor vs.Captain Marvel Thor az farkla
  Aquaman vs.Namor Kesinlikle Namor
  Storm vs. Wonderwoman saçma olmuş bence kesinlikle Ms.Marvel olmalıydı.Bu şekilde açık ara Wonderwoman alır
  Quicksilver vs.Flash en keyifli eşleşme sonsuza kadar sürebilir
  Jubilee vs. Robin bu nedir ya?!! Açık ara Robin.Bence Robin vs. Bucky(Winter Soldier) olmalıydı
  Elektra vs.Catwoman Kesin Elektra.
  Silversurfer vs. Greenlantern saçma bir eşleşme daha Silversurfer alır
  Captain America vs. Batman hiç de sonsuza kadar sürmez.Steve’i severim ama Batman daha bir rasyoneldir.Yenilmez bence.
  Gelelim benim hayalimdeki eşleşme listesine

  Hawkeye vs. Green Arrow
  Aquaman vs. Namor
  Superman vs. Sentry
  Batman vs. Ironman (ikisi de zengin ikisi de sürekli teknoloji güncelliyor)
  Wonder Woman vs. Ms.Marvel
  Flash vs. Quicksilver
  Hulk vs. Doomsday
  Spiderman vs. Green Lantern (gevezelikleri kesişiyor)
  Black Canary vs. Elektra (bu daha makul)
  Punisher vs. Deathstroke
  Deadpool vs. Lobo (süper olurdu)
  Joker vs. Green Goblin
  Nekron vs. Thanos
  Kingpin vs. The Penguin
  Galactus vs. Starbreaker
  Overmaster vs. Ronan The Accuser
  Darkseid vs. Apolacypse

 17. BEN YILLARDIR OKUYOR VE İZLİYORUM TEXSAS TOMİKS DE VAR AMA BENCE YORUMUM ŞU HULK VS SUPERMAN KAPIŞMASINDA KAPALI ALADA OLURDU BÜYÜK İHTİMAL O YÜZDEN HULK ALIRDI VE KAPTAN AMERİKA BATMANLE KAPISTIGINDA AMERİKA ALIRDI

 18. Bir yorumda ben yazayım dedim bilmem araştıranız varmı Hulk ile Süpermen arasında ciddi güç farkı var hulk tek süper gücü bedensel gücü süpermenin hızı süper nefesi ışın saçan gözleri artı fiziksel gücü bile artık nerdeyse dünyayoı yok edecek kadar güçlü iken hulkun süpermeni zorlamasını hatta beraber kalmaları maalesef komik geliyor =)

  • Yok Artık .! Runner galaksileri koşarak geçen biri ve Flash’ı saliseler içinde öldürebilecek bir isim. Ayrıca quicksilver flash’dan çok daha hızlıdır fakat Flash zamanda yolculukda yapabilir.

 19. Bence şöyle olmalıydı:
  Batman vs ironman(iron man)
  Green arrow vs hawkeye(hawkeye)
  Flash vs quicksilver(flash)
  Superman vs sentry(berabere)
  Catwoman vs black cat(black cat)
  Dark seid vs thanos(thanos)
  Braniac vs galactus(braniac)
  Wonder woman vs she hulk(wonder woman)
  Green lantern vs wonder man(wonder man)
  Black spider vs spider man(spider man)
  Bumbelbee vs the wasp(the wasp)
  Lobo vs wolverine(lobo)
  Deathstroke vs deadpool(deadpool)
  The presience vs the one above all(the one above all)
  Shazam vs thor(thor)
  Night wing vs daredevil(night wing)
  Solomon grundy vs the thing(the thing)

  • Hawkeye nasıl Green Arrow’u alıyor ya?
   Superman va Centry berabere olmaz Superman alır.
   Ve bence hala shazam Thor’u hoplatır.

 20. Buradaki çoğu kişinin ölümüne sıktığını söylüyorum. Çoğu kişi eksik yada kulaktan dolma bilgilerle gelmiş saçmalıyor. Hele urazs adlı vatandaş tabancadan daha iyi sıkmış duvarları delmiş.

  Bu seri tamamen saçmalık. Wonder vs Storm ???? Dc ve Marvel’ın o dönem içtiklerinden istiyorum. Böyle bir saçmalık yok. W. Woman’ın rahatlıkla alacağını herkes biliyor. Bu yapılan seri oldukça yanlış. Eksik bilgiler eksik güçler var. Eşleştirme zaten yanlış kimisinde.

  Thor vs Captain Marvel (Shazam) : işte oldukça sağlam dövüş bu. Kim mi kazanır? Belirsiz ama C.Marvel’ın yıldırımları farklı. Onlar içlerinde büyü barındır. Sihirli yıldırımlar. Hatta bir seride Superman’in ağzının burnunu dağıtmasının sebebi fiziksel güçleri birbirlerine yakın olmasından ziyade Superman’in sihre karşı zayıflığı vardır, kriptonit kadar olmasada. Hatta Black Adam Superman’in ağzına etti çok pardon.

  Spider-Man vs Superboy : saçmalığın daniskası

  Hulk vs Superman , Hulk yenildi mi? Bence sonucu olmayan bir dövüş bu. Ya da çok çok az bir farkla Hulk alır. Arkadaşlar Hulk kızdıkça güçlenir. Yerçekimine karşı gelmiştir, ultimate Avengers’ta Mjolnir’i (o kadar sinirlenip güçlenmiştir ki) kas gücüyle kaldırmıştır. Gama radyonu adı üstünde radyasyon ve Superman’i alt etmek için bu da yardımcı faktördür. Dediğim gibi ya berabere ya da çok çok az bir farkla Hulk.

  Green Lantern vs Si. Surfer, biri maddeyi enerjiye çeviriyor, öbürü enerjiyi maddeye. Ama Surfer kozmik güçlere sahip yoğun bir şekilde. İkisini karşı karşıya getirmek biraz Storm vs Wonder Woman gibi olmuş, tabiki Surfer alır. Bence bu yanlış bir eşleştirme olmuş.

  Benim listem:

  Hulk vs Superman / berabere ya da Hulk
  Iron Man vs Cyborg / iron man
  Thor vs Shazam / berabere ya da shazam
  Captain America vs Batman / Berabere
  Dr. Strange vs Dr. Fate / Berabere
  Ms Marvel vs Supergirl / Berabere ya da Ms Marvel
  She Hulk vs Wonder Woman / Wonder Woman
  Deadpool vs Deathstroke / Deadpool
  Hawkeye vs Arrow / Berabere ya da Arrow
  Quicksilver vs Flash / Flash
  Scarlet Witch vs Zatanna / Scarlet Witch
  Vision vs Green Lantern / bilemedim 🙂
  Black Widow vs Black Canary / Black Canary
  Black Cat vs Cat Woman / Berabere
  Silver Surfer vs Android / Silver Surfer
  Falcon vs Hawkgirl (Falcon zırhı ve yeni – en son haliyle) / Hawkgirl
  Ant Man vs A.T.O.M / Ant Man
  Sentry vs John (alien) / Vallahi bilemedim 🙂

  (Not: isteyen Green Lantern’i Cayborg ile değiştirebillir, yani
  İron Man vs Green Lantern
  Vision vs Cyborg )

 21. Konu açılalı uzun zaman olmuş ama ilgilenen biri olarak bende fikirlerimi yazmak istedim

  1.CAPTAİN MARVEL VS. THOR (aslında kimin alacığı bilmiyorum 2 side pek ilgilenmediğim karakterler ama shazam alır :))
  2.namor vs aquamen ( bencede namor alır)
  3.FLASH VS. QUİCKSİLVER (tabikiside flash quick flası yakalayamaz bile)
  4.JUBİLEE VS. ROBİN: (robin alır )
  5.GREEN LANTERN VS. SİLVER SURFER (aslında ikisidde çok güçlü berabere derim )
  6. ELEKTRA VS. CATWOMAN (elektra wins çok saçma karşılaştırma)
  7. WOLVERİNE VS. LOBO (wolwerine alır)
  8. STORM VS. WONDER WOMAN (ww tek yumrukta yere serer)
  9.SUPERBOY VS. SPİDER-MAN(spaydiyi ne kadar sevsemde super boy alır yok eder)
  10.SUPERMAN VS. HULK(formundayken gezegeni yok edebilecek hatta galaksiyi yok edebilecek birinden bahsediyoruz hulk alır diyenlere gülüyorum hulk kıçını yırtsa alamaz superman yok eder o en güçlü süper kahraman)
  11.CAPTAİN AMERİCA VS. BATMAN(berabere olur ama batman vs ıron man olsa daha mantıklıydı starkın batsiyi alıcağını sananlar var olacaksa adil bir kapışma olmalı zırhsız yada zırhlı zırhsızda batman zırhlıda yine batman şimdi batmani mor donu ile bilenler sussun ve biraz araştırsın stark bütün zırhlarıyla gelse bruce hellbat ile tek yumrukta alır hepsini insider ile yine alır giyer haz-bat i alır emp yi yine alır giyer trasheri yarısından fazlasını rahat alır batmobil le bile alır… batman wins)

  konu cidden güzel bana göre DC:6 Marvel 5 dc Wins…

 22. Catwoman vs Black Cat,
  Spiderman vs Red Spider
  Captan Amerika vs Commander Steel
  olmalıydı bence

 23. ulan çoğu kişi bi yerinden bir şey uydurmuş Thor SHAZAMI gayette kolay yener Thor güç olsun dayanıklılık olsun fiziksel güç olsun shazamdan kat kat üstündür DC de superman neyse Marveldede Thor o dur Thorun güç potansiyeli belli değildir bunu Rune KİNG halinde görüyoruz hatta gücümün sınırını ben bile bilmiyorum diyor neyse Bence Thor Supo ile karşılaşmalıydı güzel bikarşılaşma olur Dayanaıklılık olarak supo 1 tık daha once ama buyusel guc gerek fızıksel guc olarak esitler supo ile suponun gucunun sınırsız olma muhabbetıde guneşle alaklıdır güneş ne kadar genç ise supo o kadar guclu dur ve sarj olursa güçlü olur kı bu en az 40 yıl ve Thorun madness halındede gucu 10 kat artmakla başlar daha sonra kızdıkca artar yanı supo ıle THOR GUZEL çekişir ama bence 1 tık farkla Thor alır . HUlk olayı ise Hulk supoyla berabere de kalabılır yenıledebılır ama hulk basite alıncaka bı karakter degıl supoyu bır kere yakaladımı bos da hulk onun ıcınden bıle gecebılır hulkun da potansıyelı bellı degıl cunkı Senrty demısler senrty superman ıle aynı guctetır 10 mılyon patlamıs gunesın gucune esıttır madde manıpılasyonu ozellıgı ıle supermanın yumruklarını durdurabılır ama senrtyı olduren kısı de Thordur Storm la wW nın kavgası cok sacma WW shazama denk bı karakterdır ve shazamda bos degil suponun kac kere agzını yuzunu dagıttı storm ıse havaya hukum eden bi mutant saçma yanı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s