Spider-Man 2010

Marvel Comics birkaç gündür Spider-Man ile ilgili bazı teaser’lar yayınlıyordu. Bu teaser’lar bir puzzle’ın parçaları şeklindeydi ve bugün itibari ile yayınlanan son teaser ile beraber puzzle tamamlanmış oldu:

Bu teaser ne anlama geliyor? Bilmeyenler ve seriyi son yıllarda takip etmemişler için ufak bir hatırlatma yapayım: 2007 yılında Marvel’ın tüm evreni kapsayan major event’i “Civil War”‘da, Peter Parker, örümcek adam olduğunu kamuoyuna açıklamıştı. Bunun sonucunda tabiki Kingpin başta olmak üzere, Peter Parker ve ailesi, Spider-Man’in yıllardır kan kusturduğu birçok kötü adam için açık hedef haline gelmişti. Parker’a düzenlenen bir suikastte, Peter yerine yanlışlıkla May Hala vurulmuştu. May Hala hastanede ölüm kalım savaşı verirken Peter vicdan azabı ile halasını kurtarmak için kapı kapı iyi-kötü kim varsa dolaşmış ve yardım aramıştı ancak hiçkimse Peter’a yardımcı olamamıştı. Tek bir kişi dışında: Marvel evreninde Şeytan tanımına en çok uyan kişi olan Mephisto.

4 sayı süren One More Day adlı macerada Mephisto Peter’a bir anlaşma önermişti: Buna göre Mephisto gerçekliği, Peter örümcek adam olduğunu kamuoyuna hiçbir zaman açıklamamış ve dolayısıyla May Hala asla vurulmamış gibi değiştirecekti. Bunun karşılığında ise Peter ve Mary Jane hiçbir zaman evlenmemiş olacaklar, ikisi de kendi yollarına gidecekti. Son sözü Mary Jane söylemiş ve Peter ve Mephisto’nun anlaşmasını kabul etmişti.

Bu teaserda da görüyoruz ki Marvel’ın sevişgen çiftlerinin 3 sene süren ayrılığı 2010 içerisinde son bulacak. Ya da bulmayacak. Çünkü One More Day’in teaserı da şu şekildeydi:

Bu teaser’da görülen hiçbir karakter One More Day boyunca Peter’a yardımcı olamamıştı ve hatta bazılarının hiç alakası bile yoktu. 2010 yılında Mary Jane ve Peter bir daha bir araya gelir mi bilinmez ama yeni yılın bu ilk günlerinde yayımlanan Spider-man teaser’ına bakacak olursak, Marvel’ın 2010 içerisinde ağırlık vereceği dergi grubunun Spider-Man olacağı kesin gibi.

P.S. One More Day’de Mephisto her ne kadar istediğini almış olsa bile Peter ve Mary Jane’in aşkından 1000 yılda bir görülen bir aşk olarak bizzat Mephisto tarafından bahsedilmesi, çiftin tekrar bir araya geleceğinin kesin kanıtı gibiydi zaten.

2 thoughts on “Spider-Man 2010

  1. Brand new day, one more day ve civil war içerisinde oradan oraya savrulan Spider Man’in satışlarının bu kadar düşmesi Joe Q’yu nasıl koltuğundan etmedi, hala şaşırıyorum. Eh, Mary Jane de geri dönecek tabi. Amazing Spider Man’in American Son sonrası villain’lerine baksanıza, electro, doctor octopus, lizard, rhino..Back to basics, her zaman business için iyidir. 🙂

  2. Bence J.Q. ile beraber Marvel oldukça değişik bir hava içerisine girdi. Aslına bakarsan çizgi romanı çok sevmeme rağmen son bir 5 senedir fln uzaktım. Bu sene geri dönüş yaptım.
    Ben J. Q hakkında gözlemlediğim olay Marvel’ı bir evren şeklinde hareket ettirmesi. Belki de benim takip ettiğim dergi gruplarıyla ilgilidir bu ancak dergilerin kendilerinden öte mega eventler ve diğer yan eventlerle şekilleniyor olaylar. Hemen her yayın da bundan nasibini alıyor. Tabiki de major eventlere uzak duran gruplar da yok değil: X-Men, Hulk bir de kozmik dergiler (halilye) gibi.
    Bence oldukça zor ve riskli bir iş. Dark Reign genel olarak beni baydı ve artık bitmesini istiyorum ama yine de bence J. Q.’nun fikirleri ilginç. Daha doğrusu yapmaya çalıştığı şey. Ama ne kadar iyi yapıyor orası tartışılır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s