Marvel Universe Beyazperdeye mi Taşınıyor?

iron-man-2_pst2_720 Marvel Comics’in son dönem sinema uyarlamaları oldukça fazla olsa bile 7. Sanat açısından bakıldığı zaman bu filmlerin birçoğu vasat aksiyon filmlerinden öteye geçemiyor. Hatta Daredevil (Korkusuz) için vasat kelimesi bir iltifat gibi kalıyor. Ghost Rider’dan bahsetmek bile istemiyorum (bahsetmiş oldum). Ancak yine de Iron Man, Spider-Man gibi doyurucu sayılacak filmleri de göz ardı etmemiz gerekiyor.

Iron Man 2’nin trailer’ı bu hafta içi yayımlandı. Trailer’ı buradan izleyebilirsiniz. Bana biraz Matrix Reloaded’ın trailer’ını hatırlattı. Film hakikaten trailer’da gözüktüğü gibi olursa fanlar için bile doyurucu bir yapım olacak gibi gözüküyor. İzlemediyseniz izleyin.

Trailer’da benim dikkatimi çeken (War Machine hariç) 2 karakter var: Bunlardan biri Nick Fury. Eğer karakterin filmografisine bakarsak 3 tanesi henüz tamamlanmamış 5 farklı prodüksiyonda aynı oyuncu tarafından (Samuel L. Jackson) canlandırıldığını görüyoruz. Bunlardan biri de Iron Man 1. Tony Stark ( AKA Iron Man)’e baktığımızda ise o da Robert Downey Jr. tarafından 4 farklı filmde canlandırılıyor. The Incredible Hulk’un son dakikalarına kadar izlediyeseniz, Robert Downey Jr.’ın Tony Stark rolünde General Ross’a Hulk’u altetmek için bir teklif götürdüğünü de izlemişsiniz demektir.

İkinci karakter ise Scarlett Johansson’un canlandırdığı Black Widow. Aynı oyuncu aynı rolde çıkış tarihi 2012 gösterilen Avengers’da da mevcut. Avengers’ın cast’ine göz attığımızda ise kesin olmamakla beraber yukarıdaki satırlarda geçen birçok ismi bir arada görüyoruz: Samuel L. Jackson, Robert Downey Jr, Scarlett Jhonson, Edward Norton, Chris Hemswoth.

Marvel Enterprises’ın filmografisine büyük sinema prodüksiyonlarına bakarsak eğer 2000li yılların başından beri birçok büyük sinema prodüksiyonu yaptığını görülüyor. Kaba bir ortalamayla bu uyarlamaların sayısının yıl başına 1.5 tane olduğunu söyleyebiliriz. Bunların arasında 2 adet yeni tekrar çevirim de olmuş: Punisher ve Hulk.

Yukarıdaki profile bakarak bunların basit birer beyaz perde prodüksiyonundan öte büyük bir projenin küçük parçaları olduğunu görebiliriz. Marvel kahramanlarına teker teker çektiği sinema filmleri ile çizgi romanlarındaki diamik ve dergiler arası iletişimin hat safhada olduğu Marvel evreninin bir beyazperde versiyonu için ortam hazırlıyormuş gibi gözüküyor. Bence özellikle son dönemde çekilen 4 filmin (Fantastic 4: Rise of The Silver Surfer, The Incredible Hulk, Iron Man 1, X-Men Origins: Wolverine) prodüksiyon kalitesi ve atmosferi de bunu destekler nitelikte. Önümüzdeki 2 sene içerisinde izleyeceğimiz filmler de (Thor, Avengers, Deadpool) büyük ihtimalle bu çizgide seyredecek. Wade Wilson’ın (Deadpool)’ın da X-Men Origins’de gözüktüğünü hatırlatmadan geçemeyeceğim.

Marvel bu projesini şu ana kadar çizdiği çizgi ve kalite açısından ilerletmeye devam eder ve çok fazla risk almazsa eğer birçok crossover izlemememiz olası. Olasılıktan öte projenin esas amacı bu. Marvel için oldukça karlı bir adım. Çünkü crossoverların bir avanatajı var: 2 ya da daha fazla farklı karakteri bir araya getirmesi. Yani bir taşla iki fan kitlesinin vurulması. Uzun yıllardır Marvel ve Dc evrenlerinden crossover’lar, dergilerin kendileri haline gelmiş durumda. Hangi dergiden hangi karakterin fırlayacağı (dost ya da düşman şeklinde bile olabilir) belli olmuyor. Bu işin tutup tutmayacağını önümüzdeki yıllar gösterecek. Eğer tutarsa bir 10 sene sonra The Incerible Hulk 8 ya da X-Men 15 falan izlememiz olası. Aynı karakterlerin tekrar çevrimini görürsek ise proje başarısız olmuş demektir. Punisher ve Hulk’un tekrar çevrimlerinin de Marvel Evreninde joker niteliğinde sayılabilecek karakterler olmaları ve bu yeni yaratılan sinema evreni içerisine daha sağlam bir zemin üzerine oturtulmaları. Marvel’ın sinema filmleri bir Dark Knight kalitesini yakalayamasa bile, Marvel’ın çizgi romanlarındaki kalite düzeyinde olduğunu düşünüyorum ve başarısız olmaması için bir neden de göremiyorum. Eğer başarılı olurlarsa Major Event’leri bile sinemada izlememiz olası. Demedi demeyin.

P. S. : Marvel’ın bu sinema evreninin çizgi romanlardaki esas Marvel evreni olan Eath 616’dan çok Marvel Ultimates evreni uyarlaması olduğunu, daha doğrusu o evren üzerinden modellendiğini düşünüyorum. Nick Fury tıpkı Ultimates evrenindeki gibi zenci ve Fantastic Four 2’de Silver Surfer, Galactus’tan Ultimates çizgi romanlarındaki ismiyle yani “Gah Lak Tus” diye bahsetmişti.

P.S. 2: Dark Knight bence çok iyi bir film. Fakat Marvel’ın filmleri ile karşılaştırıldığı zaman bir uyarlamadan öte Christopher Nolan’ın Batman versiyonu demek daha doğru olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s