Disney’s Epic Mickey

Disney’in Marvel’ı 4 Milyar Dolar gibi bir rakama satın alması benim hiç anlamadığım borsa ve ekonomi çevrelerinde eminim epeyce ses getirmiştir. Zaten ÇR, fantazi ve Bilim Kurgu bloglarında/sayfalarında, haber portallarında bu konu hakkında çok yazılıp çizildi.

Marvel’ı oldum olası uzaktan yakından bir şekilde takip eden bir okuyucu olarak Disney’in hiçbir zaman Marvel’ın iç işlerine karışacağını düşünmedim. Marvel batmakta olan, ya da son yıllarda biraz sendelemiş bir şirket falan değil. Tam tersine, Marvel özellikle son yıllarda ÇR’ların yanında sinema filmleriyle, video oyunlarıyla, action figure’leriyle her sene katlar halinde para basan bir şirket. E Disney’dekiler de salak değillerdir zannedersem ki; özellikle konu 4 Milyar Dolar ise.

Disney Marvel’ı tamamen kar amaçlı satın aldı (Büyük süpriz). Bunun üzerine gerek türk gerekse de yabancı kaynaklar olsun birçok kişi Marvel’ın artık 0-12 yaş grubuna hitap edeceğini söylemeye başladı. Aman tanrım, öyle mi? Ancak bunu diyenler şu noktayı atlıyor sanırsam: Zaten Marvel oldum olası 0-12 yaş grubuna hitap ediyordu. Hadi 18 diyelim. Son yıllarda ÇR’larda gore, şiddet, küfür ve seks içeriğinde yoğun bir artış var ve Marvel da kesinlikle bu trendin dışında kalmış değil. Bu basit bir arz talep meselesi. Artık günümüz çocukları bambinin kırlarda koştuğunu ya da gargamel’in bitmek bilmez kötülüklerini alt eden şirinleri izlemek istemiyorlar. Kan istiyorlar, vahşet istiyorlar, olaylar ne kadar fantastik bir dünyada geçse bile bu dünyanın içinde bu vahşetten ve şiddetten, bitmek bilmez mücadelelerden kaynaklanan psikolojik atmosferi görmek istiyorlar. Bu yanlış mı ya da doğru mu? Bence esas sorulması gereken soru bu değil. Ancak cevap şu şekilde olabilir: Şimdiki çocukları bambiler ve şirinlerle kandırmazsınız.

Dolayısıyla Disney salak değil. Bütün karakterlerinin vıcık vıcık şirin olması Disney C.O.’sunun da iyilik peşinde koşan şirin bir ördek yavrusu olduğu anlamına gelmiyor. Tam tersine; sanırım Norman Osborn gerçek hayatta yaşasaydı Disney C.O.’su olabilirdi. Disney Marvel’a hiçbir şekilde karışmayacak. Evet belki bizim ruhumuzun duymayacağı birkaç şirket içi düzenleme yapacaklar ancak biz kanın gövdeyi götürmesini zevkle okumaya devam edeceğiz.

2 şirket de Şuraya ve şuraya bakarsanız göreceğiniz örnek gibi birbirlerinden beslenecekler. Olayımız apokaliptik bir gelecekte hayatta kalmayan çalışan Mickey Mouseey Mouse. Mickey Mouse’u oldum olası sevmem. Ancak böyle abuk subuk bir fikri görünce keyiften kahkaha atasım geldi. Bu haber kısmen de olsa Disney’in Marvel’ı satın almasıyla beraber esas değişecek olan şirketin Marvel değil Disney olacağını gösteriyor. Evet Disney özünde aynı kalacak hala masallarla bezeli optimist çizgi filmler yapmaya devam edecek ama Marvel’daki kreatif zihinlerden de sonuna kadar yararlanacağına şüphe yok. Aynı zamanda bunun Marvel’ın da işine geldiğini düşünüyorum. Disney gibi bir animasyon deviyle aynı çatı altından olmak ileriki yıllarda yapılacak olan çizgi filmler ve sinema filmlerinde Marvel’a büyük bir avantaj sağlayacaktır illa ki.

1 thought on “Disney’s Epic Mickey

  1. Geri bildirim: Yanılmışım « Ava Giden Avlanır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s