Haunt

Todd McFarlene Spawn’ın yaratıcısıdır. Spawn ise 90’ların sonunda filme de alınmış, Spawn.com’daki tanımıyla “gelmiş gçemiş en büyük bağımsız çizgi roman’dır”. Göreceli olarak doğru sayabiliriz bunu. McFarlene esas büyük çıkışını 90’ların başında Spectacular Spider-Man dergisi ile yapmıştır. Kendi çizimtarzıyla yaratttığı spider-man karakter olarak çok farklı olmasa bile McFarlene’in yaptığı, örümceğin kostümündeki ufak değişikliklerle beraber (mesela örümceğin kocaman beyaz gözleri Spectacular SM’den sonradır) günümüzdeki görüntüsüne kavuşmuştur.
Spider-Man’den sonra ise kendi kahramanını ve herhalde kariyernin en çok başarı getiren ürünü olan Spawn’ı yaratmıştır. Kişisel olarak, McFarlene Spawn’ı yaratırken, spider-man ve batman’dan çok etkilendiğini düşünümüşümdür. Sanki iki kahraman birleşmiş de, cehenneme düşüp orda birkaç sene pişirilmişler gibi..ve biraz daha fazlası.

Her neyse. Sanırım uzun yıllardır McFarlene Spawn’ın bazı sayıları dışında ne yazıyordu ne de çiziyordu. Spawn.com’a göre geçen seneki comccon’ların birinde şöyle bir olay olmuş: Kirkman (The Walking Dead and Invincible) publicly gave Todd a challenge – do more comics. Todd da bu challange’ı kabul etmiş.

Kirkman ve Todd kafa kafaya vermişler ve 1 senelik çalışmanın arkasından “The Haunt” isminde bir çizgi roman yaratmışlar  ve“Return of Todd McFarlene to Comics” edalarıyla yoğrulmuş olarak ekim ayı içerisinde piyasaya çıkarıyorlar. Şu an Haunt’un ilk sayısının preview’ını comicbookresoruces’da görebiliyorsunuz.

Haunt2_previews McFarlene’in tekrar yazıp çizmesi beni epey heyecanlandırdı bu habetri duyunca. Çünkü McFarlene çok çalışkan olmasa bile (hiç yoktan çizgi roman konusunda) yine de tamamen kendine has, karanlık tarzı olan admalardan biri. Spawn’ı uzun süredir hiç takip etmedim ve spawn evreni zaten karışıktır. Hani kendi mitosu vardır gibi birşey nerdeyse. Dolayıysıyla Spawn’ı takip etmeye pek yemedi desem yeridir. Ancak Haunt, kapaklarından anladığım kadarıyla McFarlene’in Spawn’ı spawn yapan tarzınının tekrar hortlaması gibi gözüküyordu… gibi bir abartılı yorum yapacaktım ki, yukarıda bahsettiğim preview’ı okudum.

Herşeyden önce McFarlene proje içerisinde ne yazar ne de çizer olarak gözüküyor. Sadece çinilemeyi ve 3 ayrı kapakla çıkacak olan ilk sayı için bu kapaklardan birini yapmış. Hmmm. O zaman McFarlene işin neresinde duruyor? Yani çini de ok., esas yazar çizer olarak seviyordum diye hatırlıyorum ben bu adamı. Hani yazmamışlardır diyeceğim, saçma olacak çünkü yazar olarak Kirkman gözüküyor. Dolayısıyla demek istediğim şu ki sadece McFarlene’in ismi mi kullanıldı acaba Haunt’da. Bilmiyorum. Preview’dan da çok birşey anlaşılmıyor. Bekleyip okumak gerekecek. Zaten henüz ilk sayı. Çıksa bile çok birşey anlayabileceğimizi zannnetmiyorum. Bekleyelim bakalım.

1 thought on “Haunt

  1. Geri bildirim: Haftalık İnceleme « Ava Giden Avlanır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s