Deli Cevat Marvel ile buluşunca: Deadpool

37_deadpool_11Deadpool 90’ların başında yaratılmış bir karakter. İlk olarak sanırım 91 yılında New Mutants adlı seride bir super-villain olarak ortaya çıkmış. Beklenmedik başarısı üzerine de Marvel bu karaktere (Gerçi ismi Wade Wilson’dır) birkaç sayılık bir mini seri hazırlıyarak şans vermek istemiş ve hiç beklemedikleri bir ilgiyle karşılaşmışlar. Bundan sonra ise deadpool kendi aylık dizisine kavuşmuş.

Deadpool’u hep görürdüm açıkcası ama hiç takip etme fırsatım olmamıştı. Özellikle kırmızı kostümü, spawnı andıran maskesi ve sırtında taşıdığı bir çift katanasıyla görüntü olarak çok etkileyici gelirdi bana. Paralı asker ve suikastçi olduğunu, X-Men ile bağlantısı olduğunu ve bir ara X-Men’den Scott Summers’ın (nam-ı diğer cyclops) alternatif bir gelecekten gelen oğlu Cable ile ortak olduklarını ve hatta bu 2li için “Cable and Deadpool” adında birkaç sene süren bir seri yayınlandığını da biliyorum.

Mayıs gibi Wolverine Origins adlı filmi sinemada izledik Tarık’la. Deadpool’un da filmde olması hoş bir süpriz oldu benim için ama filmlerdeki karakter tanımlarına pek güvenmem. Nitekim Deadpool hiç yoktan kişilik ve yetenek olarak biraz çizgi romanlardakine benzese bile yine de yanından geçmiyor demek daha doğru olur.

1.5 sene önce Marvel Deadpool’u tekrar yayınlamaya başlamış. Şu an 15. sayısında. Ben de bunu görünce bir şans vermeye karar verdim. Deadpool’un özelliği usta bir ninja olması, katana olsun, bıçak olsun, tüfek olsun, top olsun; bütün silahlara hakimiyetinin en süt safhada olması. Ancak daha da önemlisi Weapon X projesine dahil olmuş olması. Şimdi bu projeyi anlatıp uzatmıycam ama kısaca bu proje sonunda Wade Wilson yani Deadpool, Wolverine’in “healing factor”üne yani iyileşme gücüne sahip oluyor. Bir nevi ölümsüz yani. Kolu bacğı kopsa bile bunları tekrar yerine birkaç saat içerisinde monte edebiliyor.

Ancak tüm bunlardan öte Deadpool’un en önemli özelliği ve bütün güzelliği ise tamamen mantıktan arınmış, kendi kendine konuşan bir kaçık olması. Lemanyak dergisinde yayınlanan deli cevat’ı bilirmisiniz bilmiyorum ama onu alın ve çükündeki saati çıkarıp, ninjustu öğretip bir de üzerine wolverine’in iyileşme özelliğini aşılayın… işte deadpool böyle birşey. Bir kere devamlı olarak kendi kendine konuşuyor. Kafasının içinde iki tane, durmadan birbiriyle soru cevap yapan “şey” var. Bunlardan birisinin adı “brain” diğeri ise meçhul.. Ama brain demek mantık demek değil. Hangisinin mantıklı hangisinin mantıksız olacağı kestirilemiyor, bazen ikisi de birbirinden saçmasapan kararlar alabiliyorlar. Çoğu zaman tek ortak buluştukları nokta ise temel insan içgüdüleri “kaç, öldür..” vs. Bunun yanında Wade devamlı halüsünasyonlar görüyor deliliğin getirdiği bir saçmalık olarak. Genellikle yalnız bir karakter pek arkadaşı yok ama beynindeki iki lob onu yalnızlıktan kurtarıyor.

Deadpool kesinlikle iyi adamların yanında değil. Ama kötü adamların da yanında değil. Çoğu zaman kendisi bile kiminle anlaşma yaptığını bilmiyor ve hemen her bölümde ciddi biçimde dayak yiyor ya da kolunu bacağını kaybediyor. Her bölüm ayrı bir macera gibi geçiyor ve çoğunlukla gerçekten çok komik. Kramer’ı bile hatırlatıyor bazen. Bir bölüm korsan olmaya karar veriyor ve son işinden kaldrıdığı bütün parasıyla termo-nükleer bir denizaltı alıyor, diğer bölümde x-men olmaya karar veriyor ama tabii x-men böyle bir mnanyağı kabul eder mi meçhul.

Gerçekten bir marvel çizgi romanı olmaktan öte mizah dergisi “M.A.D.”den fırlamış gibi daha çok. Zaman zaman 4. duvarı bile yıkıyor. Yani direkt olarak okuyucu ile konuşuyor.

Açıkcası Deadpool beni çok şaşırttı. O karizmatik zannettiğim assasin’in böyle saçma sapan bir adam çıkması gerçekten büyük bir süprizdi. Kendine has bir espri anlayışı var. Eğer marvel’ı ve bir yandan da deli cevat’ı seviyorsanız bence kaçırılmaması gereken bir seri. Zaten şu yukarıdaki kapak herşeyi açıklıyor herhalde.

1 thought on “Deli Cevat Marvel ile buluşunca: Deadpool

  1. Geri bildirim: Haftalık İnceleme « Ava Giden Avlanır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s