Joker Graphic Novel

Joker’in bir adet grafik novel’ın çıktığından daha önce var olmayan okuyucularıma bahsetmiştim. Sonunda buldum, çektim ve okudum. Tatmin oldum mu? 2pac shakur’un da dediği gibi: “haaaiilll yeaaah!”

Grafik romanımızın adı basitçe “joker”. 100 Bullets’ın yazarı Brian Azzarello tarafından kaleme alınmış. lee Berjemo tarafından da çizilmiş. Azzarello daha çok “suç” temalı çizgi romanlarla  ünlü. 100 Bullets bunların başını çekiyor ve sanırım 100. sayısı da ya yeni çıktı ya da çıkacak.

joker-graphic-novel-20081017014712613Joker  diğer Batman çizgi romanlarından daha farklı bir yerde duruyor. Zaten normal bir çizgi roman olarak değil, bir “graphic novel” olarak geçiyor. Hikaye Johnny Frost adında mafyanın ayaktakıma mensup bir karakterin ağzından ve bakış açısından anlatılıyor. Frost, Arkham Akıl Hastanesinden salınan (nasıl oluyorsa?) Joker’i almak için görevlendiliyor ve bundan sonra Joker’in yaptıklarını izliyoruz. Herşeyden önce dediğim gibi kişiler ve çevre normal Batman romanlarındaki gibi değil. Çok daha realist bir çevrede geçiyor olaylar. Örneğin Killer-Croc diye bir karakter vardır Batman’de. Bu lağımlarda yaşayan yarı timsah, yarı insan bir yaratıktır. Burda ise Joker akıul hastanesinden çıktıktan sonra soluğu direk olarak  Croc’un yanında alıyor. Ancak Croc burda derisi biraz yanmışçasına deforme olmuş, çok iri yapılı, ağzı bozuk bir zenci. Sanırım bu novel’ın  ne kadar realist olduğunu göstermek için iyi bir örnek.

Roman boyunca Joker’in yaptıklarına Frost’un gözlerinden tanık oluyoruz ve bilmiyorum aranızda Joker’in şirin ya da karizmatik  bir karakter olduğunu düşünen varsa eğer bunu okumanızı tavsiye ederim. Çünkü burda tasvir edilen Joker’in yanında Christopher Nolan’ın Joker’i bile anaokulu çocuğu gibi kalıyor. Burdaki Joker öyle bir adam ki, kıyma gibi insan doğruyor, onun arkasından iş çevirdiği gerekçesiyle başkahramanımız Frost’un karısına gözünün önünde tecavüz ediyor, rastgele bir eve girip, yataklarında uyuyan yaşlı bir çifti yok yere usturayla parça pinçik edip, ortalarına yatıyor, öyle ki penguin’i sadece konuşurak sindiriyor, two-face’i ağlatıyor, Batman’den yardım istemek zorunda bırakıyor. Kesinlikle Gotham’daki açık ara en tehlikeli suçlusu olduğunu olabildiğince kanlı şekilde gösteriyor.

Hikayenin anlatımı ve gidişatı karanlık bir “good fellas” gibi. Herşey başharaman Frost’un gözleri önünde olup bitiyor. JokerHC028Joker’in çizgi romanlardaki o şirin psikopatlığı bu romanda gerçekten dehşet verici bir hal alıyor. Normalde Joker’in bir planı vardır ve bu plan genelde Batman’i yok etmektir. Ancak burdaki Joker herşeyi yok etmek istiyor. Filmde de dediği gibi herşeyin yandığını görmek istiyor ve bunu da kısmen başarıyor. Roman boyunca yavaş yavaş bütün Gotham’ı bir kaosa sürüklüyor. Frost’un sözleriyle: “We’ve made Gotham a toilet and Joker sat on it”.

Çizimler bir grafik novel’da olması gerektiği gibi. Normal çizgi romanlardan öte çok daha gerçekçi ve realist ve her sayfa olmasa bile birçok sayfa neredeyse “tablocuklar” gibi. Renklendirme hikayenin atmosferine uygun şekilde. Karanlık değil ancak kaotik diye tanımlayabilirim ve hikayeyle cuk oturuyorlar.

Bunu okuduktan sonra ya bu romanın Nolan’ın Dark Knight filminden ya da Dark Knight’ın Joker’den etkilendiğini düşündüm. Çünkü Joker herşeyden önce görünüş olmak üzere, tavır, hal, hareketler ve hatta şakalarla bile Ledger’ın Joker’ine çok benziyor. Ancak buradakinin çok daha psikopat olduğunu söylemem lazım.

Dediğim gibi, bu çizgi romanlardaki Joker gibi değil. Azzarello bildiğimiz Joker’i almış ve çok daha gerçekçi ve karanlık bir dünyaya monte etmiş.  Çok daha realist, çok daha karanlık ve çok daha kanlı bir Joker var burda. Ancak yine de Joker’in iç dünyasının, günlük yaşamının ve olmayan mantalitesinin bu kadar yakından ve güzel anlatıldığı bir öykü okumamıştım. Joker’i sevenler için kesinlikle okunması gereken bir öykü diye düşünüyorum. Hatta gidip baskılı halini bile almayı düşündüm, düşünüyorum. 10 üstünden 10. Keşke devamı olsa.

1 thought on “Joker Graphic Novel

  1. Geri bildirim: Çıksa da okusak « Ava Giden Avlanır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s